Ceramiczne niespodzianki Bolesławca

Bolesławiec jest położony na Dolnym Śląsku [na stronie: http://wikipedia.org/]. Jest to miasto znane przede wszystkim z produkcji słynnej na cały świat ceramiki. Odwiedzający powinni koniecznie zobaczyć Żywe Muzeum Ceramiki. Warto tu również przyjechać, by zobaczyć niezwykłe historyczne budowle i wspaniały ratusz znajdujący się w sercu rynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzić w Bolesławcu dłuższy czas, gdyż znajduje się tu duża baza noclegowa, która zapewni komfortowe zakwaterowanie każdemu turyście. Noclegi można łatwo znaleźć [np.na tej stronie: ], wpisując jedynie w wyszukiwarkę internetową hasło: noclegi Bolesławiec.

Każdy, kto ma okazję choć na chwilę zatrzymać się w mieście, powinien koniecznie zwiedzić Żywe Muzeum Ceramiki. Żywe dlatego, że można zobaczyć tu cały proces wytwarzania ceramicznych naczyń, a nawet wziąć w nim udział. Po muzeum turystów oprowadza przewodnik, który pokazuje i tłumaczy kolejne etapy powstawania ceramicznych dzieł. Można tu zobaczyć ludzi przy pracy, a także spróbować swoich sił. Pierwszym etapem zwiedzania jest zobaczenie, jak powstaje masa ceramiczna i z czego się składa. Następnie pokazany jest proces odlewania form i wstępnego wypalania produktu. Potem przechodzi się do miejsca, w którym naczynia są malowane i szkliwione, a cały proces kończy się ostatecznym wypalaniem, po czym produkt jest gotowy do użytku. Muzeum zwiedzane jest przez liczne wycieczki, często też zagraniczne. 

Do najbardziej rozpoznawalnych obiektów zabytkowej architektury w Bolesławcu należy ratusz, znajdujący się na rynku, baszta i szczątki murów miejskich. Ratusz jest bardzo starym budynkiem, pochodzącym z 1535 roku. Cały ratusz składa się z kompleksu trzech budowli i dominującą nad nimi wieżą. Budynki mają po trzy kondygnacje i reprezentują styl barokowy z gotyckimi elementami i gotyckim zdobieniem wnętrz. Wieża jest również wybudowana w stylu gotyckim i barokowym. Jej podstawa ma kształt kwadratu w stylu gotyckim, a dalsza część reprezentuje styl barokowy. Na jednej ze ścian budynków jest charakterystyczna płaskorzeźba, przedstawiająca kobietę, rozbrajającą napoleońskiego marszałka. Kolejną ciekawą budowlą jest baszta, powstała na sztucznym nasypie, pochodząca z czasów Kazimierza Wielkiego. Jest to wysoka budowla, na której szczyt można się dostać wewnętrznymi schodami, a po wejściu można podziwiać niezwykła panoramę Bolesławca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>