Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

Wybudowana w 1905 roku, letnia pracownia Stefana Żeromskiego to jednopokojowa budowla, w której pisał takie powieści jak: „Dzieje grzechu”, „Duma o hetmanie”, „Słowo o bandosie” czy „Róża”. Cały budynek utrzymany jest w stylu zakopiańskim, ze względu na swoje cechy – bale, kładzione na wysokiej, kamiennej podmurówce. Stefan Żeromski na wybudowanie tego letniskowego domku przeznaczył honorarium otrzymane za powieść „Popioły”. To właśnie okres pobytu w Nałęczowie datuje się na przełomowy czas w jego pisarskiej karierze.

Piękne wyposażenie wnętrza stanowią autentyczne meble i sprzęty Stefana Żeromskiego. Drewniane i jasno oświetlone wnętrze wypełnia klimat dawnych lat. Meble w klasycznym stylu oraz liczne szkice i rysunki zawieszone na ścianach, harmonijnie dopełniają całości. W eksponatach muzeum można wyróżnić podręczniki, zeszyty, przybory szkolne, pamiątki z podróży i wiele rysunków syna pisarza – Adama Żeromskiego. Znajdują się tam także dokumenty z działalności dla Towarzystwa Oświatowego „Światło”, kolekcja listów rodziny, a także bibeloty i fotografie rodzinne z różnych okresów.

Dla oczu zwiedzających muzeum udostępnia również liczne rysunki i szkice, m. in. Stanisława Witkiewicza – Witkacego, projekty Jana Witkiewicza, kompozycje pejzażowe Oktawii Żeromskiej, a także dwa obrazy autorstwa samego Stefana Żeromskiego. Jeden z nich jest ilustracją do opowiadania „Rozdzióbią nas kruki, wrony”, z kolei drugi nosi tytuł „Widok z okna chaty”, co potwierdza wielkie umiłowanie pisarza do miasteczka, w którym tak często przebywał i tworzył – Nałęczowa.

Muzeum jest czynne w okresie od 1 czerwca do 31 pierwszego sierpnia. Można zwiedzać je samodzielnie lub z przewodnikiem. W ofercie placówki są także lekcje muzealne oraz spacery literackie śladami Stefana Żeromskiego. W pięknych okolicznościach przyrody Nałęczowa, powstało wiele dzieł słynnego, polskiego pisarza. Obecnie, z dobrodziejstw miasteczka korzystają także turyści, którzy też chętnie jeżdżą do uzdrowiskowego miasteczka Muszyna. Walory zdrowotne tego miejsca są nieocenione, dlatego zwiedzający chętnie wynajmują tam noclegi. Nałęczów ma bardzo bogatą ofertę turystyczną, a jego baza noclegowa zapewni miejsca w różnym standardzie i cenach. Wystarczy raz wybrać się do Nałęczowa, by zakochać się i zainspirować tym miejscem tak, jak przed wielu laty Stefan Żeromski.

2 przemyślenia nt. „Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

  1. Do Domu Żeromskiego też bym się chętnie wybrała, to musi być miejsce z duszą, skoro taki wybitny pisarz tam mieszkał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>