Plaża w Juracie – sąsiednia wieś Jantaru

Wybierając się na urlop nad morze najważniejszą kwestią jest rzecz jasna riwiera. Kąpiele marskie i plażowanie są kwintesencją wakacji nad morzem. Warto zwrócić uwagę na Bursztynową Plażę, która znajduje się w Jantarze. Czyste i szerokie oraz ciepła woda w Zatoce Gdańskiej to główne argumenty za tym, aby odwiedzić Jantar najbliższego lata. To niewielka wieś położna na pograniczu Mierzei Wiślanej i Żuław Wiślanych. Położona jest na dawnym Szlaku Bursztynowym i właśnie ze „złotem Bałtyku” nierozerwalnie związana jest cała historia miejscowości. Ten nierozerwalny związek z bursztynem widać już w nazwie wsi – „Jantar” to słowo pochodzące z języka litewskiego. Dziś, zwłaszcza w okresie zimowym, po silnych sztormach można znaleźć na plaży kawałki tego skarbu.

Na marginesie można wspomnieć, że co roku dobywają się tu finał Mistrzostwa Świata w Poławianiu. Zawody, które polegają na wyciąganiu z wody jak największej ilości, na określonym stanowisku, w określonym czasie – są tu organizowane od 1998 roku. W czasie mistrzostw odbywa się impreza, która jest jedną z głównych atrakcji Juraty. Co roku na zawody są zapraszane gwiazdy, które swoimi występami uświetniają bursztynowe mistrzostwa. To idealne miejsce na wakacyjny relaks. Nawet w szczycie sezonu nie jest tu tłoczno. Nie powinno zabraknąć miejsca dla nikogo, nawet jeśli niektórzy turyści tworzą swoje parawanowe posiadłości. W czasie sezonu kąpielisko jest strzeżone przez ratowników WOPR. To wspaniałe miejsce dla dzieci, do tworzenia najróżniejszych piaskowych budowli. Warto podkreślić, ze woda w Zatoce Gdańskiej jest zawsze o kilka stopni cieplejsza niż w Bałtyku na Wybrzeżu.

Na plażę w Jantarze trzeba się dostać pokonując oddzielający zabudowania las sosnowy. Można to zrobić na trzy sposoby. Pierwszy klasyczny to spacer. W zależności od miejsca zakwaterowania to dystans od 1,5 do 3 km, a wiec spacerowym tempem (zwłaszcza z dziećmi) około 20-30 minut. Druga opcja to przyjazd samochodem, jednak nie pod samą plaże, a na parking zlokalizowany około 800 metrów od piachu. Jednak w ciągu dnia może być problem ze znalezieniem wolnego miejsca. Trzecią opcją jest skorzystanie z podwózki meleksem. Za niewielką opłatą możemy zostać podwiezieni. Pomysł na nocleg w Jantarze to przede wszystkim niewielkie pensjonaty, domy wczasowe oraz prywatne kwatery. Bez problemu każdy znajdzie odpowiednie dla siebie noclegi. Na co dzień jest spokojna wsią, jednak w czasie sezonu przyjeżdża tu spora liczba gości, więc warto odpowiednio wcześnie coś zarezerwować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>