Magazyny energii cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Przynoszą one wiele korzyści w tym niezależność energetyczną i obniżenie rachunków za prąd.

Jednak wybór odpowiedniego urządzenia wcale nie jest takie proste i wymaga uwzględnienia wielu czynników.

Czym kierować się przy wyborze magazynu energii? Przedstawiamy poradnik dla początkujących, którzy chcą zainwestować w magazyn energii.

MAGAZYN ENERGII – CO TO?

Magazyn energii (https://sunsol.pl/magazyny-energii/) możemy porównać do wielkiej baterii, w której możemy przechowywać energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną. Możemy go wielokrotnie ładować i rozładowywać, jednak należy mieć na uwadze ich ograniczoną żywotność.

MAGAZYN ENERGII – DLACZEGO GO POTRZEBUJEMY?

Jak już wiemy czym jest magazyn energii i do czego służy, zastanówmy się czy go potrzebujemy? Jest to na pewno atrakcyjne rozwiązanie dla posiadaczy fotowoltaiki. Jakie korzyści idą wraz z inwestycją w magazyn energii? Już wyjaśniamy!

Niższe rachunki za prąd

Jednym z kluczowych powodów, dla których tak wiele osób decyduje się na magazyn energii są niższe rachunki za energię elektryczną.

Jak już wspomniano powyżej magazyn energii służy do przechowywania nadmiaru energii z fotowoltaiki. Tak zgromadzoną energię możemy wykorzystać w dowolnym momencie – w ciągu nocy lub zimy, gdy produkcja energii z fotowoltaiki jest znikoma.

Zatem nadwyżka energii nie trafia do sieci tylko do naszego przydomowego magzynu. Nie ma konieczności jej następnego wykupywania, a więc jest darmowa.

Niezależność energetyczna

W zależności od tego na jaki typ instalacji się zdecydujemy tj. off – grid czy hybrydową możemy całkowicie bądź częściowo uniezależnić się od sieci energetycznej. W przypadku awarii sieci energetycznej nie musimy martwić się brakiem prądu – magazyn energii pełni rolę zasilania awaryjnego.

Wsparcie dla sieci energetycznej

Energia elektryczna pochodząca z Odnawialnych Źródeł Energii jest bardzo obciążająca dla sieci energetycznej. Wykorzystując magazyny energii do przechowywania energii pochodzącej z instalacji fotowoltaicznej wpływamy na stabilizacje sieci energetycznej.

Ekologia

Magazyny energii pozytywnie wpływają na poprawę środowiska naturalnego. Przechowywana w nich energia pochodzi z Odnawialnych Źródeł Energii, zatem zmniejszamy ślad węglowy. Korzystając z magazynów energii zmniejszamy zapotrzebowanie na energię z tradycyjnych źródeł takich jak paliwa kopalne.

MAGAZYN ENERGII – NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Podczas inwestycji w magazyn energii należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

Pojemność magazynu energii

To kluczowy aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Musimy dokładnie określić, ile energii chcemy magazynować. Zależy to od zużycia energii i ilości wytwarzanej energii przez fotowoltaikę.

Jeżeli posiadamy instalację fotowoltaiczną o mocy 10 kW należałoby wybrać magazyn energii 10 kWh. Jednak nie jest to stałą reguła. Należy dopasować pojemność magazynu do naszych indywidualnych potrzeb oraz w zależności od tego, jaką funkcje ma pełnić.

Wydajność magazynu energii

To drugi kluczowy czynnik, który należy rozważyć podczas inwestycji w magazyn energii. Wydajność magazynu energii informuje nas o tym, ile energii zmagazynowanej jest dostępne do wykorzystania. Im wyższa tym, urządzenie jest bardziej efektywne.

System magazynowania energii powinien charakteryzować się wydajnością na poziomie 80 – 95%. Wtedy odzyskuje on większość zmagazynowanej energii, co jest bardzo istotne w celu maksymalizacji korzyści.

Cykl życia i gwarancja

Określa ile razy nasz magazyn energii może być ładowany i rozładowywany przed utratą wydajności. Wpływa to na trwałość magazynu i koszty związane z jego konserwacją. Należy również zwrócić uwagę na gwarancję producenta, która powinna nas zapewnić, przez jaki okres czasu magazyn energii zachowa swoje parametry.

Koszt magazynu energii

Jest to aktualnie największa wada magazynu energii. Jego cena zależy głównie od pojemności oraz jakości wykonania.

Ceny wahają się od 20 tys. zł dla pojemności 5 kWh do 60 tys. zł dla pojemności 20 kWh. A do tego należy również doliczyć cenę montażu.

Dlatego też warto skorzystać z dofinansowań takich jak Mój Prąd – w ubiegłorocznej edycji na magazyn energii można było otrzymać dotację w wysokości do 16 tys. zł.

Typ magazynu

Aktualnie na rynku można spotkać kilka różnych typów magazynów energii:

· Litowo – jonowe (LFP litowo – żelazowo – fosforanowe) – są to obecnie najbardziej popularne magazyny energii, które charakteryzują się wysoką wydajnością oraz trwałością. Są stosunkowo lekkie i zajmują niewiele miejsca.

· Kwasowo – ołowiowe – są zazwyczaj stosowane w miejscach, w których nie ma wysokich wymagań dotyczących wydajności. Są tańsze, ale cięższe i zajmują znacznie więcej miejsca.

· Przepływowe – do przechowywania energii wykorzystują elektrolit. Są elastyczne pod względem pojemności i trwałości, ale mniej wydajne od akumulatorów litowo – jonowych.

INSTALACJA MAGAZYNU ENERGII

By system dział efektywnie, wymagane jest jego odpowiednia konfiguracja i dostosowanie do naszego zapotrzebowania energetycznego.

System magazynowania energii składa się z:

· BMS – zapobiega nadmiernym przeładowaniom oraz informuje nas o stanie naszego magazynu energii – poziom rozładowania/naładowania.

· Przewody DC i AC – muszą być odporne na wodę, wysokie temperatury i posiadać właściwości przeciwpożarowe.

· Magazyn energii – dopasowany do danego inwertera pod kątem komunikacji i napięć

· Inwerter bateryjny lub hybrydowy – jego zadaniem jest zmienianie prądu stałego wygenerowanego przez fotowoltaikę na prąd przemienny, którego możemy swobodnie używać do urządzeń znajdujących się w naszym domu.

· Aplikacja do zarządzania energią – oprogramowanie wskazuje poziom naładowania akumulatora, temperaturę jego pracy i sygnalizuje nieprawidłowości.

Montaż magazynu energii

Montaż magazynu energii zawsze powinien przeprowadzać doświadczony instalator. Nigdy nie podejmujmy się samemu takiego zadania!

Magazyn energii nie potrzebuje dużo miejsca. Większość modeli można zamontować również na ścianie. Warto rozważyć montaż magazynu w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu. Minimalizujemy wtedy wpływ czynników atmosferycznych na urządzenie.

Samo podłączenie magazynu można podzielić na kilka etapów:

· Audyt energetyczny – na tym etapie specjalista dobiera moc instalacji i pojemność magazynu energii, by system mógł generować oczekiwane przez nas oszczędności.

· Projekt instalacji – w tym miejscu projektujemy rolę magazynu energii, określamy czy magazyn ma stanowić źródło zasilania dla wszystkich domowych sprzętów czy tylko dla części z nich. Określamy również czy instalacja będzie podłączona również do sieci czy nie.

· Podłączenie magazynu – zawsze powinno się odbywać przez profesjonalną ekipę montażową. Montaż zostanie wtedy wykonany z wysokimi standardami jakości i wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa.

· Uruchomienie aplikacji i opcjonalnie podłączenie do sieci energetycznej – jeżeli instalacja ma działać w systemie on – grid musi zostać zgłoszona i wpięta do sieci energetycznej. By sprawować kontrolę nad stanem i pracą magazynu energii inwestor otrzymuje dostęp do specjalnej aplikacji monitorującej.

PODSUMOWANIE

Ostateczna decyzja o inwestycji w domowy magazyn energii zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz priorytetów. Magazyny energii stanowią niezbędny element rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii. Dodatkowo przynoszą wiele korzyści finansowych. Posiadając magazyn energii nie musimy martwić się wciąż rosnącymi cenami prądu ani warunkami atmosferycznymi.

Jeśli chcesz zacząć oszczędzać i inwestować w przyszłość skontaktuj się z doradcami energetycznymi z firmy SunSol, którzy stworzą ofertę na miarę Twoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 + 20 =

Poprzedni wpis Rolety rzymskie — Jak je samodzielnie zamontować?
Następny wpis Deska do prasowania – na co zwrócić uwagę, by kupić idealny model?