Czipowanie to metoda oznakowania psów, która zyskuje coraz większe zaufanie wśród właścicieli czworonogów. Wielu z nich jednak chciałoby wiedzieć dokładnie, na czym polega czipowanie psa i czy czip u psa jest wyczuwalny? Dlatego też postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, by uspokoić nieco sceptyków i przekonać ich do tej bezpiecznej, a zarazem skutecznej metody na oznakowanie zwierzęcia.

Chip dla psa – co to takiego?

Czip dla psa to nic innego, jak niewielkich rozmiarów urządzenie, posiadające zaprogramowany kod. Składa się on z 15 znaków. Ten niepowtarzalny numer przypisany jest do konkretnego zwierzęcia, podobnie jak numer PESEL do człowieka. Co więcej, miniaturowy mikroprocesor aktywowany jest poprzez fale radiowe. Oznacza to, że nie rozładuje się on w trakcie życia czworonoga i jest aktywny również po jego śmierci. Dzięki specjalnym czytnikom, możliwy jest odczyt zakodowanego numeru, co umożliwia szybkie zidentyfikowanie właściciela.

czy chip u psa jest wyczuwalny

Jak wygląda chip dla psa?

Aby uświadomić sobie, jak wygląda microchip dla psa, wystarczy przywołać w wyobraźni ziarenko ryżu. To właśnie w tak niewielkim urządzeniu zaprogramowany został kod, umożliwiający identyfikację zwierzęcia, gdy zajdzie taka potrzeba. Czip został skonstruowany tak, by nie podrażniać i nie powodować najmniejszego nawet dyskomfortu u zwierzęcia. Jest to możliwe dzięki specjalnej powłoce, która pozostaje obojętna dla organizmu czworonoga. Zaczipowanie psa ma miejsce tylko raz. Zabiegu nie trzeba powtarzać, jeśli urządzenie zostało prawidłowo umieszczone w ciele naszego pupila.

gdzie zarejestrować chip psa

Czy chip u psa jest wyczuwalny?

Pytanie czy czip u psa jest wyczuwalny pada bardzo często w gabinetach weterynaryjnych. Nic dziwnego, bo właściciele czworonogów chcą wiedzieć, na co muszą się przygotować. Wszczepienie chipa psu przypomina nieco podanie zastrzyku. Urządzenie umieszczane jest z reguły na szyi, choć zdarza się również, że czip zostaje zlokalizowany między łopatkami zwierzęcia.

Mikrochipy dla zwierząt są w zasadzie niewyczuwalne, chyba że zostały umieszczone bardzo płytko. Warto wiedzieć również, że chip dla zwierząt może przemieszczać się, zmieniając swoje pierwotne położenie. Nie należy się tym przejmować, gdyż z pewnością nie powoduje to dyskomfortu u czworonoga ani trudności ze zlokalizowaniem urządzenia, gdy zajdzie taka potrzeba.

ile kosztuje czipowanie psa

Czy zakładanie chipa dla psa boli?

Choć znakowanie zwierząt zyskuje sukcesywnie coraz większą popularność, ich właściciele w dalszym ciągu są pełni obaw. Chcą wiedzieć nie tylko co to jest czipowanie psa i na czym polega zabieg, ale również czy wiąże się on z bólem dla ich pupila. Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każde zwierzę ma inny próg bólu, więc inaczej odczuwa również czipowanie psa na czym polega cały proces?

Najprościej rzecz ujmując, sprowadza się on do umieszczenia pod skórą zwierzęcia niewielkich rozmiarów urządzenia. Zabieg przypomina nieco podanie zastrzyku, co może wiązać się z pewnego rodzaju bólem. Delikatne ukłucie nie powoduje jednak silnych dolegliwości, a korzyści tego typu działań są bardzo duże. Dobre kliniki weterynaryjne umożliwiają całkowicie bezbolesne czipowanie psów na czym polega tajemnica takich zabiegów? Otóż czworonogom przed zabiegiem podawane jest delikatne znieczulenie, wyciszające stres i likwidujące uczucie bólu.

jak zarejestrować chip psa

Lokalizacja psa przez chip

Co daje czipowanie psa? Przede wszystkim możliwość sprawnego odnalezienia jego właściciela, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki specjalnemu urządzeniu, możliwe jest szybkie odczytanie kombinacji cyfr, tworzących unikalny chip psa baza numerów pozwala z kolei zidentyfikować czworonoga. Urządzenie, umożliwiające odczytywanie danych o właścicielu zaczipowanego zwierzęcia, posiada większość lekarzy weterynarii oraz pracowników adekwatnych służb. Rejestracja chipa psa umożliwia jego identyfikację, co pozwala uniknąć umieszczenia czworonoga w schronisku, gdzie z reguły trafiają psy, których właścicieli nie uda się odnaleźć.

microchip dla psa

Zalety i wady czipowania zwierząt

Największą zaletą tego typu rozwiązań jest przede wszystkim to, jak działa czip u psa. Pozwala on bowiem na dotarcie do właściciela czworonoga, który się zgubił. Dzięki temu nasz pupil może uniknąć stresującego pobytu w schronisku. Co więcej, istnieje specjalna baza danych chip psa zostaje w niej umieszczony, przez co nie można go tak łatwo sprzedać. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi o drogie rasy, w przypadku których kradzieże są niezwykle częstym procederem. Kosz zaczipowania psa przestaje grać większą rolę w przypadku, gdy namierzony zostanie jego złodziej, a sam czworonóg może wrócić do właściciela.

Główną wadą takiego rozwiązania jest konieczność stałej aktualizacji bazy danych. Należy bowiem wiedzieć nie tylko, gdzie zarejestrować chip psa, ale również wprowadzać do bazy wszystkie zmiany adresu zamieszkania czy też numeru telefonu. Nieaktualne informacje uniemożliwiają znalezienie właściciela, a chip dla psa przestaje spełniać swoją rolę.

na czym polega czipowanie psa

Ile kosztuje czipowanie psa?

Najczęstsze pytania, które padają w gabinetach weterynaryjnych, to przede wszystkim na czym polega czipowanie psa oraz jaki jest koszt chipa dla psa? Jeśli chodzi o chip dla psa cena uzależniona jest od kilku czynników. Warto więc skontaktować się z kilkoma najbliższymi klinikami weterynaryjnymi i zdobyć aktualne informacje na temat tego, ile kosztuje czipowanie psa. Należy mieć również na uwadze opinie innych klientów, którzy wszczepiali już swoim czworonogom microchip dla psa cena bowiem nie zawsze odzwierciedla jakość usług, a zabieg powinien być przeprowadzony przez lekarza weterynarii z adekwatnymi umiejętnościami. Jeśli zdecydujemy się już na miejsce, w którym chcemy przeprowadzić czipowanie psa ile kosztuje średnio tego typu zabieg? Na ogół cena waha się granicach 100 zł.

rejestracja chipa psa

Jak zarejestrować chip dla psa?

W Internecie istnieje kilka całkowicie bezpłatnych baz danych. To tylko jeden ze sposobów na to, jak zarejestrować chip psa. Często również samą usługę rejestracji wykonuje weterynarz, wszczepiający chip dla psa jak działa tego typu usługa? Z reguły jest ona płatna ok. 50 zł, ale możemy mieć pewność, że nasze zwierzę zostało prawidłowo umieszczone w bazie danych.

zaczipowanie psa

Ile kosztuje usunięcie chipa u psa?

Zaczipowanie psa nie jest zjawiskiem nieodwracalnym. Chip można bowiem usunąć, choć z pewnością nie należy tego robić przy pomocy domowych sposobów. Koszt usunięcia chipa na ogół podobny jest do kosztów jego umieszczenia w organizmie zwierzęcia, choć zawsze warto zasięgnąć tego typu informacji w najbliższych klinikach weterynaryjnych, pracujących w oparciu o indywidualnie tworzone cenniki.

One thought on “Chip dla psa – Czy chip jest wyczuwalny, jak wygląda, ile kosztuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − dwa =

luksusowa łazienka Poprzedni wpis Jak zaaranżować wyjątkową i funkcjonalną toaletę?
Dlaczego kotu śmierdzi z pyska Następny wpis Dlaczego kotu śmierdzi z pyska?