Koty jawajskie to ciekawa rasa czworonogów, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Powstały one przez skrzyżowanie krótkowłosego kota orientalnego z kotem balijskim. Ich charakterystyczny wygląd przykuwa wzrok i budzi zainteresowanie. Mogą one stać się prawdziwą ozdobą domu i przyjacielem jego domowników na długie lata.

Jak wygląda kot jawajski?

Kot jawajski to specyficzna rasa, na którą składa się połączenie cech takich zwierząt, jak krótkowłosy kot orientalny (nie mylić z rasą długowłosy kot orientalny) i kot balijski. Wyhodowano go w roku 1988 w Wielkiej Brytanii. Uwagę przyciąga przede wszystkim jego charakterystyczny wygląd zewnętrzny. Jawajski kot potrafi oczarować jednym spojrzeniem zielonych oczu. Na pyszczku uwidacznia się również prosty, a zarazem długi nosek oraz długie uszy ze spiczastym zakończeniem. Umięśnioną sylwetkę tworzą dłuższe kończyny tylne oraz małe stopy. Całość zdobi długi, ale cienki ogon.

Koty jawajskie mają niezbyt gęstą sierść, która może przybierać różne kolory – od czarnego i brązowego, przez szare, kremowe, białe, rude, a nawet niebieskie. Waga dorosłego zwierzęcia waha się w granicach od 2,5 do 5 kg, co plasuje go w grupie zwierząt domowych o średniej wielkości. Kot jawajski wydaje się bardzo delikatny. Wbrew pozorom jednak to bardzo zwinne, a zarazem silne zwierzę.

hodowla kotów jawajskich

Kot jawajski – charakter

Czego można się spodziewać po przedstawicielu takiej rasy, jak kot jawajski? Przede wszystkim nieustannej chęci do zabawy! To zwierzę bardzo aktywne, kochające szaloną zabawę i dzikie pląsy. Przyszły właściciel powinien zdawać sobie sprawę z tego, że będzie angażowany przez zwierzaka w codzienną aktywność, a chwile wytchnienia będą wyjątkowo rzadkie. Kot jawajski błyskawicznie regeneruje siły i po chwili odpoczynku jest gotowy do kolejnych zabaw. Co więcej, to zwierzę wyjątkowo inteligentne. Nie wystarczą mu przypadkowe zabawki i czynności, wykonywane od niechcenia. Od swojego właściciela może żądać pomysłowych atrakcji, które zaspokoją jego nieustającą chęć na nowe wyzwania i przygody.

Pomimo dużej aktywności, koty hawajskie są zależne od swoich właścicieli. Dlatego też powinni oni nastawić się na dużą uwagę i zainteresowanie, jakie należy poświęcić zwierzęciu każdego dnia. Odpłaci się ono jednak z pewnością czułymi pieszczotami i przyjemnym mruczeniem. Ten swoisty wulkan energii zdecydowanie lepiej sprawdzi się w domu aktywnych osób, niż seniorów, ceniących sobie ciszę i spokój domowego ogniska.

kot jawajski hodowla

Kot jawajski – zdrowie i pielęgnacja

Jawajski kot nie ma podszerstka, czyli warstwy, która w największym stopniu przylega do skóry. Z tego też względu jego pielęgnacja jest wyjątkowo ława. Opiera się ona w zasadzie na wyczesaniu zwierzaka raz na tydzień, by nie dopuścić do powstawania kołtunów. Należy również sprawdzać stan uszu pupila, by nie znalazły się w nim żadne ciała obce czy woskowina. Koty jawajskie mają cechą bardzo cenioną przez właścicieli, którym szczególnie zależy na utrzymaniu porządku. Poza okresem linienia, gubią one wyjątkowo mało włosów. Nie pozostają one więc na kocach, kanapach czy innych miejscach odpoczynku zwierzęcia.

W celu urozmaicenia diety, można podawać zwierzakowi różnego rodzaju witaminy oraz kwasy omega 3. Warto pamiętać również o regularnych szczepieniach i badaniach kontrolnych w klinice weterynaryjnej. Duża aktywność na co dzień powoduje, że koty jawajskie nie cierpią raczej na otyłość, choć nie wyklucza to konieczności zadbania o zdrową dietę. Nie należy również narażać zwierzęcia na niskie temperatury. Jak już zostało wspomniane, koty jawajskie nie mają podszerstka, więc mogą marznąć przy większych mrozach.

Kot jawajski

Ile kosztuje kot jawajski?

W przypadku takiej rasy, jak kot jawajski cena za jedno kocię zależy od wielu czynników. W dużej mierze ma na nią wpływ renoma hodowli, którą wybierzemy. Jeśli decydujemy się na koty jawajskie hodowla ma bardzo duże znaczenie, gdyż to właśnie od niej zależy często zdrowie kolejnych pokoleń zwierzaków. Cena kota jawajskiego zależy jednak również od kilku innych czynników. Należą do nich przede wszystkim wiek zwierzęcia, ale także jego umaszczenie i wygląd zewnętrzny i płeć. Małe kocię można kupić już za 1500 zł, choć zdarzają się również zwierzaki warte nawet 3000 zł, na co wpływa cały szereg wymienionych już wcześniej czynników.

koty jawajskie

Kot jawajski – częste choroby

Koty jawajskie nie są z reguły narażone na ciężkie schorzenia. Dlatego też mogą towarzyszyć człowiekowi nawet od 15 do 20 lat, ciesząc się przy tym dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Czasem pojawia się jednak u nich któraś z ciężkich chorób dziedzicznych. Kot jawajski może zmagać się np. z amyloidozą nerek, choć w przypadku tej rasy występuje ona wyjątkowo rzadko. Choroba uderza ok. 3-4 miesiąca życia, a jej objawy przypominają zwykłą niewydolność nerek. Niestety, do tej pory nie udało się znaleźć odpowiedniego lekarstwa, a dla dotkniętego nią zwierzęcia nie ma już żadnego ratunku.

Nieco częściej u rasy tej występuje stopniowy zanik siatkówki. Koty jawajskie mogą wykazywać pierwsze objawy choroby już w początkowym okresie życia. U kociaka choroba postępuje znacznie szybciej, niż u leciwego seniora. W każdym przypadku prowadzi jednak do ślepoty, z którą ciężko sobie poradzić zwłaszcza młodym osobnikom, u których utrata wzroku przebiega błyskawicznie, przez co nie mają one czasu przyzwyczaić się do radzenia sobie w świecie bez obrazu.

mały kot jawajski

Kot jawajski z jakiej hodowli?

Decydując się na zwierzę jakim jest kot jawajski hodowla musi zostać dokładnie sprawdzona. Niezarejestrowane nigdzie, nielegalne pseudohodowle nastawione są bowiem wyłącznie na zyski ekonomiczne, bez dbałości o zdrowie zwierząt. Przetrzymywane są one często w ciężkich warunkach, nie otrzymują stosownego rodowodu i na ogół są obarczone różnego rodzaju problemami zdrowotnymi, wynikającymi z nieprawidłowej opieki i rozmnażania spokrewnionych ze sobą zwierząt.

Hodowla kotów jawajskich, którą wybierze przyszły właściciel, musi więc zostać przez niego bardzo dokładnie sprawdzona. Warto w tym celu zasięgnąć informacji w ZKWP (Związek Kynologiczny w Polsce), posiadającego bazę zarejestrowanych, legalnych hodowli. Współcześnie cennym źródłem informacji są również różnego rodzaju fora internetowe i tematyczne grupy, na których można uzyskać rzetelne opinie o danej hodowli.

One thought on “Kot Jawajski – Charakter, zdrowie i pielęgnacja, cena!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 2 =

czyszczenia uszu Poprzedni wpis Jak wyczyścić uszy psu? Czyszczenie uszku krok po kroku!
co powodują kwaśne deszcze Następny wpis Kwaśne deszcze – Co powoduje i jaki mają wpływ na środowisko?