Według ogólnodostępnej definicji sieć ciepłownicza to zespół urządzeń technicznych, które służą do transportu rurociągowego energii cieplnej od źródła ciepła. Zazwyczaj takim źródłem jest elektrociepłownia lub ciepłownia. Energia cieplna przesyłana jest do odbiorców przy pomocy nośnika ciepła, czyli tzw. czynnika termodynamicznego. Można pokusić się o stwierdzenie, że sieć ciepłownicza jest połączeniem urządzeń, które służą do regulowania źródła ciepła a węzłami cieplnymi odbiorców ciepła. Jeśli zastanawiasz się, jak działa sieć ciepłownicza oraz czy jest ona przyjazna środowisku – koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

ciepłownictwo

Sieci ciepłownicze – jak działają?

Przy pomocy sieci ciepłowniczych ciepłownia pompuje ciepłą, podgrzaną wodę do odbiorców. U odbiorców może być ona wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń, ogrzewania podłogowego, a także i do wytworzenia ciepłej wody użytkowej. Ważną rolę odgrywa wymiennik ciepła, w którym woda zasilająca przekazuje ciepło do wody wypływających w punktach odbioru (bateriach).

Wymiennik może także przekazywać ciepło do obiegu wewnętrznego. Istnieją także sieci ciepłownicze (proterm.sklep.pl/cieplownictwo,cp731,pl.html), które zamiast wody wykorzystują parę wodną, która to pozwala osiągnąć wyższe temperatury zasilania. Tego typu rozwiązania zazwyczaj wykorzystywane są w niektórych procesach przemysłowych. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad, ponieważ powoduje ono większe straty ciepła, niż w przypadku wykorzystania wody.

Proekologiczne sieci ciepłownicze

Zagadnienie związane z ciepłownictwem, sieciami ciepłowniczymi jest bardzo rozległe. Dotyczy bowiem wielu aspektów. W elektrociepłowniach i ciepłowniach jednocześnie produkowane jest ciepło oraz energia elektryczna. Z tych względów są one bardzo wydajne. Realne korzyści dla środowiska zwiększa wykorzystywanie ciepła odpadowego poprzez przemysł oraz wdrażanie odnawialnych źródeł energii.

Warto wspomnieć także o tym, że ciepłownie komunalne znacznie lepiej radzą sobie z ograniczaniem emisji niebezpiecznych związków, niż ma to miejsce w przypadku indywidualnych układów ogrzewania. Dzieje się tak za sprawą tego, że ciepłownie komunalne dysponują zaawansowanymi urządzeniami do kontroli zanieczyszczeń, a także i wytwarzanie ciepła odbywa się w bardziej kontrolowanych warunkach.

Już teraz istniejące sieci ciepłownicze są w stanie wykorzystywać odnawiane źródła energii, co więcej są one przystosowane także do odbioru przyszłych źródeł i zastąpieniem energią odnawialną paliw kopalnych.

Produkty ciepłownicze wysokiej jakości – sprawdź ofertę hurtowni hydraulicznej z Bydgoszczy!

Jest wiele miejsc, w których otrzymać można produkty z kategorii CIEPŁOWNICTWO, których zadaniem jest przede wszystkim zmniejszenie strat ciepła. Artykuły do instalacji sieci ciepłowniczych czy regulacji i pomiarów dostępne są w hurtowni hydraulicznej Proterm z Bydgoszczy.

Na tej platformie internetowej otrzymać można produkty ciepłownicze wiodących na rynku producentów, dobrej jakości. Znajdują się tam między innymi: instalacje alarmowe, kołnierze, kształtki czarne gwintowane, kształtki ocynkowane, kształtki spawalnicze, rury i kształtki preizolowane, rury stalowe ocynkowane, wymienniki płytowe oraz zawory odcinające.

One thought on “Co to takiego i jak działają sieci ciepłownicze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − 8 =

kabiny prysznicowe awarie Poprzedni wpis Poznaj najczęstsze awarie kabin prysznicowych!
prysznic Następny wpis Jak zamontować uszczelkę do kabiny prysznicowej?