Wielu osobom wydaje się, że trąbka dla początkujących to wybór, którego można dokonać zupełnie spontanicznie i bez żadnej wiedzy na ten temat. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to tak łatwe zadanie. Na rynku dostępne są bowiem różne rodzaje trąbek, a nie każda z nich nadaje się, by rozpocząć swoją przygodę z tego typu instrumentem. Zły wybór i trudności z nim związane mogą bowiem spowodować zniechęcenie do nauki i brak satysfakcji z podjętego trudu. Dlatego też warto dowiedzieć się, jaka trąbka będzie najlepsza dla początkujących muzyków!

Jaką trąbkę na początek wybrać?

Trąbka to najpopularniejszy instrument dęty blaszany, a jej popularność nadal sukcesywnie wzrasta. Osoba, która dopiero rozpoczyna żmudny, ale satysfakcjonujący proces, jakim jest nauka gry na trąbce, wcale nie potrzebuje profesjonalnego instrumentu, generującego z reguły spore koszty. Wprost przeciwnie. Wystarczy bowiem zainwestować w prosty, choć w pełni sprawny instrument, by rozwinąć potencjał i zapoznać się z techniką grania.

Warto wiedzieć, że brzmienie trąbki na samym początku nauki z pewnością nie będzie przypominać tego, które można usłyszeć u prawdziwych wirtuozów podczas najlepszych koncertów. Czyste dźwięki przyjdą dopiero z czasem, choć z pewnością znacznie łatwiej będzie, gdy lekcje prowadzone będą pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela. Ważne jest również, by trąbka dla początkujących sama w sobie nie zniechęcała do dalszej nauki. Decydując się na konkretny model, warto zapoznać się z ich rodzajami i poszukać najlepszego dla siebie rozwiązania.

instrumenty muzyczne trąbka

Rodzaje trąbek

Jakie są rodzaje trąbek? Z tym pytaniem klienci bardzo często zgłaszają się do sklepów muzycznych. Trąbka to tzw. instrument transponujący. Najprościej rzecz ujmując, to takie instrumenty, w których zapis nutowy różni się od dźwięku, wydobywanego z instrumentu. Oprócz trąbki do tej grupy należy również m.in. saksofon, rożek angielski, klarnet czy kontrafagot. Najczęściej strojem trąbki jest B. Właśnie tego w rodzaju instrumenty powinien zainwestować początkujący muzyk. Należy natomiast omijać trąbki C, D, F czy A. Na takie instrumenty przyjdzie bowiem bardziej odpowiedni czas.

Jednak to jeszcze nie wszystkie rodzaje trąbek muzycznych. Na rynku występują również trąbki piccolo, które grają o oktawę wyżej oraz trąbki basowe, grające oktawę niżej. Ciekawym rozwiązaniem są również trąbki kieszonkowe, czyli tzw. pocket trumpet. Mniejszy rozmiar uzyskano tutaj poprzez kilkukrotne zawinięcie rury. Z pewnością nie nadają się one jako trąbka dla początkujących, a ich dźwięk znacznie odbiega od ideału. Choć wszystkie rodzaje trąbek potrafią oczarować miłośnika muzyki, na pierwszy instrument warto wybrać najbardziej powszechną odmianę o prawidłowej intonacji i sprawnej mechanice.

nuty na trąbkę dla początkujących

Czy trudno jest nauczyć się grać na trąbce?

Nie ma co ukrywać – trąbka to jeden z najtrudniejszych instrumentów dętych. Wydobywanie czystych dźwięków to umiejętność, do nauki której potrzebuje się z reguły wielu godzin ćwiczeń pod okiem nauczyciela. Co więcej, instrument ten wymaga niemałego wysiłku ze strony płuc muzyka, niezależnie od tego, czy dopiero rozpoczyna on swoją przygodę z trąbką, czy też gra już w pełni profesjonalnie.

Z pewnością istnieje wiele łatwiejszych zadań, niż nauka gry na trąbce podstawy bowiem zajmują sporo czasu, a dojście do perfekcji to długotrwały i żmudny proces. Niemniej jednak, biorąc pod uwagę wszystkie instrumenty muzyczne, trąbka jest jednym z najbardziej wdzięcznych i najpiękniejszych. Dlatego też warto poświęcić jej swój czas, a włożony w naukę trud z pewnością przyniesie wyjątkową satysfakcję.

rodzaje trąbek muzycznych

Od czego zacząć naukę gry na trąbce?

Nauka gry na trąbce może rozpocząć się już w najmłodszych latach. Warto jednak, by lekcje przebiegały pod czujnym okiem doświadczonego muzyka. Choć nuty na trąbkę dla początkujących dostępne są powszechnie np. na różnego rodzaju stronach internetowych, warto korzystać ze wskazówek i pomocy pedagoga, by od początku wyrobić sobie dobre nawyki. Różne rodzaje trąbek wymagają innego podejścia do gry, ważne jest więc, aby świadomie wybrać instrument. Trąbka dla początkujących ma być bowiem źródłem satysfakcji, a nie zniechęcenia do dalszego wysiłku.

rodzaje trąbek

Jaka trąbka dla początkujących dzieci?

Rodzice, których pociechy chcą rozpocząć przygodę z tym instrumentem z pewnością zastanawiają się, jaką trąbkę kupić na początek. Zakup nowej trąbki ma sens, gdy wiemy, że dziecko nie zniechęci się szybko do grania, a instrument na stałe zagości w jego codzienności. Warto również wziąć pod uwagę, że z czasem będziemy musieli wymienić instrument z podstawowego na taki, który przeznaczony jest dla średniozaawansowanych muzyków. Różne rodzaje trąbek wiążą się bowiem z innymi umiejętnościami, jakie należy posiadać, by grać prawidłowo. Nowe trąbki dla początkujących oferują takie firmy, jak chociażby Yamaha czy Vincent Bach, jednak jest to z pewnością spory wydatek. Ci, którzy nie chcą jednorazowo inwestować w instrument muzyczny, mogą zastanowić się nad odkupieniem używanej trąbki, bądź też jej wypożyczeniem np. ze szkół muzycznych, w których na ogół dostępne są wszystkie rodzaje trąbek.

trąbka dla początkujących

Jak dmuchać w trąbkę?

Nauka gry na trąbce opiera się w znaczniej mierze na kontroli oddechu i prawidłowej postawie. Podczas gry należy nabierać pełny wdech, którego nie wolno wstrzymywać. Co ważne – wdech należy brać w tempie, a powietrze powinno być wydmuchiwane równomiernie. Należy również kontrolować ramiona, by nie unosiły się podczas gry. Warto systematycznie przeprowadzać również ćwiczenia oddechowe, by łatwiej było grać na tak wymagającym instrumencie, jakim jest właśnie trąbka nauka gry to bowiem nie tylko prawidłowe ułożenie rąk czy pozycja ustnika, ale również i pełna kontrola nad tempem i siłą wdychanego i wydychanego powietrza.

trąbka nauka gry

Jaki ustnik do trąbki dla początkujących wybrać?

Dobór ustnika to indywidualna sprawa. Nigdy nie należy sugerować się tym, że ktoś inny używa właśnie takiego. Dlatego też przed zakupem warto nie tylko zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje trąbka rodzaje ustników bowiem są równie ważne. Standardowy ustnik to 7C, który z dużym prawdopodobieństwem będzie dołączony do zakupionego instrumentu. Popularnym ustnikiem jest również 3C. Warto jednak z czasem wypróbować inne produkty, by przekonać się, który z nich najlepiej spełni nasze oczekiwania.

One thought on “Trąbka dla początkujących – Jaką trąbkę powinien wybrać początkujący?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × jeden =

non omnis moriar co to znaczy Poprzedni wpis Non omnis moriar – co to znaczy?
rower zardzewialy Następny wpis Chcesz odnowić stary sprzęt? Skorzystaj z malowania proszkowego.