Dlaczego kotu śmierdzi z pyska? To pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy właściciele zwierząt, którzy poczują nieprzyjemny zapach od swojego pupila. Warto wiedzieć, że kotu śmierdzi z pyska z wielu różnych powodów – zarówno z tych banalnych, jak i z tych znacznie bardziej poważnych, groźnych dla zdrowia pupila. Poznaj je, by przekonać się, z czym możesz mieć do czynienia, gdy poczujesz brzydki odór z pyszczka swojego kota.

Brzydki zapach z pyska kota

Nieświeży oddech u kota nie zawsze jest symptomem większych problemów, choć w każdym przypadku powinien być dla jego właściciela sygnałem alarmowym do skontaktowania się z lekarzem weterynarii. Kot jest zwierzęciem mięsożernym, a uciążliwy zapach często związany jest ze spożytym właśnie posiłkiem. Nierzadko zdarza się również, że nieprzyjemny zapach z ust kota to objaw kłopotu, który łatwo rozwiązać.

Drobne choroby dziąseł zdarzają się bowiem dość często, a jednym z ich objawów jest właśnie nieświeży oddech. Czasem wystarczy również zmienić zwierzęciu dietę, by z jego pyszczka nie wydobywał się nieprzyjemny zapach. Niestety, smród z pyska kota może świadczyć również o znacznie bardziej poważnych schorzeniach, mogących zagrażać zdrowiu, a nawet życiu zwierzęcia. Dlatego też w każdym przypadku warto poznać przyczynę brzydkiego zapachu, by odpowiednio szybko zareagować odpowiednim leczeniem jeśli okaże się, że jest ono niezbędne.

kotu śmierdzi z pyska

Kotu śmierdzi z pyszczka z powodu chorób zębów

Brzydki zapach z pyska kota bardzo często związany jest z chorobami uzębienia. Na stan kocich zębów wpływa przede wszystkim pokarm, jaki zwierzę spożywa w ciągu dnia. Nieświeży oddech kota może być spowodowany pozostałościami pożywienia, które gromadzą się pomiędzy zębami zwierzęcia. Po pewnym czasie stają się one idealnym pożywieniem dla różnego rodzaju bakterii. Śmierdzący kot zaczyna wówczas coraz bardziej zwracać naszą uwagę, a szybko podjęte działanie może jeszcze pozwolić na uratowanie pyszczka zwierzęcia przed stanem zapalnym. Warto jednak pamiętać, by o higienę pupila dbać codziennie, by dopiero sygnały alarmowe, płynące z jego organizmu, nie musiały przypominać nam o zaniedbanych obowiązkach.

kotu śmierdzi z pyszczka

Kotu śmierdzi z pyszczka z powodu osadów kamienia

Choroby zębów i dziąseł to najczęstsza przyczyna, jeśli chodzi o pyszczek kota i wydzielający się z niego brzydki zapach. Koty, podobnie jak ludzie, mogą zmagać się z kamieniem nazębnym i zapaleniem w obrębie dziąseł. Kamień nazębny składa się m.in. z substancji, zawartych w spożywanych pokarmach oraz w ślinie.

Nagromadzenie kamienia na szkliwie zębów powoduje rozrost szkodliwych bakterii, a w konsekwencji rozwój zapalenia. Pysk kota jest bardzo podatny na tego typu problemy. W początkowej fazie brzydki zapach jest bardzo słabo wyczuwalny. Pogłębienie się stanu zapalnego powoduje zaczerwienienie dziąseł oraz ich obrzęk. Oddech kota staje się wówczas nie do zniesienia. Problem ten nie powstaje jednak z dnia na dzień. Warto pamiętać o odpowiedniej higienie pupila, by nie musieć zastanawiać się, dlaczego kotu śmierdzi z pyska.

nieprzyjemny zapach z ust kota

Kotu śmierdzi z pyszczka z powodu niewłaściwej diety

Dieta kota to bardzo ważny czynnik, mogący stanowić odpowiedź na pytanie dlaczego kotu śmierdzi z pyska? Jak już zostało wspomniane, koty są mięsożerne, co może mieć wpływ na ich oddech. Kiedy kot śmierdzi a nieprzyjemny odór z jego ust staje się wyraźnie wyczuwalny, należy zastanowić się nad jego dietą.

Zwierzęta domowe nie powinny dojadać resztek pokarmu po domownikach, gdyż ich układ pokarmowy nie jest przystosowany do ostrych przypraw czy warzyw. Kotu śmierdzi z pyska, gdyż niewłaściwe pokarmy zalegają w jelitach, a w późniejszym czasie również fermentują. Dlatego też warto przeanalizować dokładnie dietę naszego pupila i ułożyć ją tak, by była ona zdrowa do czworonoga.

nieświeży oddech u kota

Co zrobić, gdy kotu śmierdzi z pyska?

Mojemu kotu śmierdzi z pyska – to jeden z częstych problemów, z jakimi właściciele czworonogów zgłaszają się do gabinetów weterynaryjnych. Bo to właśnie tam należy skierować swoje kroki, by odpowiednio zdiagnozować problem i podjąć dalsze działania. To, dlaczego kotu śmierdzi z pyska, powinien stwierdzić lekarz weterynarii, bo tylko on posiada adekwatną wiedzę i umiejętności.

Zanim udamy się na wizytę, warto zacząć od racjonalnego przemyślenia diety naszego zwierzaka i wprowadzenia do niej odpowiednich zmian. Kotu śmierdzi z pyszczka, gdy zje coś, do czego nie jest przystosowany jego układ pokarmowy. Nawet, jeśli jest to jedzenie, które wśród ludzi uchodzi za wyjątkowo zdrowe. Należy również dbać o higienę ustną zwierzaka, regularnie czyszcząc zęby i usuwając z nich kamień. Pozwoli to na uniknięcie większych problemów, powodujących ból i dyskomfort również dla naszego pupila.

pyszczek kota

Co na nieświeży oddech kota?

Na rynku dostępny jest szereg preparatów, wpływających pozytywnie na trawienie i usuwających przy tym problem, jaki stanowi nieświeży oddech kota. Suplementy diety, które zakupić można w klinikach weterynaryjnych czy sklepach zoologicznych, zawierają chlorofil, likwidujący nieprzyjemny zapach.

Profilaktycznie należy również dbać o właściwe odżywianie. Najlepiej, gdy posiłki naszego pupila opierają się na suchej karmie, skomponowanej odpowiednio do potrzeb czworonoga. Warto jednak pamiętać, że korzystając z różnych środków, możemy jedynie zamaskować problem, nie poznając przyczyny dlaczego kotu śmierdzi z pyska. Warto więc udać się na konsultację do weterynarza, by nierozsądnym działaniem nie nawarstwiać schorzeń u naszego zwierzaka.

smród z pyska kota

Jak dbać o higiena pyska u kota?

Pyszczek kota musi być regularnie czyszczony z odkładającego się między zębami pokarmu i kamienia nazębnego, będącego przyczyną groźnych stanów zapalnych. W tym celu najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę, dedykowaną naszym czworonogom. Właściciele mogą zdecydować się zarówno na szczotkę nakładaną na palce, jak i taką z dwiema główkami, która znacznie lepiej poradzi sobie z usunięciem resztek pokarmu. O oddech kota warto zadbać, kupując również odpowiednią pastę, gdyż ta, która stosowana jest przez ludzi, w żadnym wypadku nie nadaje się dla zwierząt. Codzienną higienę warto wspierać również odpowiednimi przysmakami, które usuwają kamień i dbają o uzębienie, by nieprzyjemny zapach z ust kota nie stał się powodem do zmartwień i wizyty w klinice weterynaryjnej.

One thought on “Dlaczego kotu śmierdzi z pyska?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + 4 =

Chip dla psa Poprzedni wpis Chip dla psa – Czy chip jest wyczuwalny, jak wygląda, ile kosztuje?
do jakiego wieku rośnie pies Następny wpis Jak długo rośnie pies?