Rekuperacja, czyli system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, pozwala wymienić „zużyte” powietrze w domu. To niejedyna zaleta tego rozwiązania. Sprawdź, dlaczego jeszcze warto w nie zainwestować.

Korzyści dla zdrowia

W domu z rekuperacją oddychasz świeżym i czystszym powietrzem. System ten pracuje przez całą dobę, wymieniając zużywane powietrze, niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz. Nie musisz nawet otwierać okien ani balkonu, aby odświeżyć pomieszczenie. Elementem systemu jest wymiennik ciepła, w którym powietrze z zewnątrz zostaje nie tylko oczyszczone, ale też zimą ogrzane, a latem ochłodzone. W porównaniu z powietrzem poza murami, to znajdujące się w środku budynku cechuje się zawsze niższą zawartością dwutlenku węgla i jednocześnie wyższą jakością higieniczną. Jest też pozbawione nadmiernej wilgotności.

Zastosowanie filtrów pozwala z kolei znacznie zredukować lub nawet całkowicie pozbyć się alergenów, kurzu, cząsteczek smogu, zanieczyszczeń, związków chemicznych i pyłów, również tych o najmniejszych wymiarach. Ponadto system rekuperacji można wyposażyć w specjalne elektrofiltry, które dodatkowo jonizują nawiewane powietrze.

Z tej przyczyny to idealne rozwiązanie zwłaszcza dla alergików, astmatyków i rodzin z małymi dziećmi i zwierzętami. Oczyszczone powietrze sprzyja poprawie koncentracji i dodaje energii. Optymalna wilgotność wpływa korzystnie na śluzówkę nosa. Znacząco poprawia komfort życia, pracy i nauki.

Oszczędności finansowe

Profesjonalnie zamontowany rekuperator zapewnia również korzyści finansowe, co jest szczególnie ważne w dobie rosnących powszechnie kosztów energii i ogrzewania pomieszczeń. Rekuperacja z odzyskiem ciepła wykorzystuje ciepło z wywiewanego powietrza, nagrzewając nim powietrze, które jest nawiewane do środka pomieszczenia.

W nowoczesnych urządzeniach odzysk ciepła wynosi blisko 100%. Dzięki pracy systemu świeże powietrze wystarczy tylko dogrzać do żądanej temperatury, aby zapewnić domownikom komfort termiczny. To pozwala obniżyć rachunki za prąd nawet o ok. 30%. Aby otrzymać takie efekty, warto postawić na wysokiej klasy urządzenia i profesjonalny montaż. Na przykład, jeśli interesuje Cię wydajna rekuperacja, Szczecin jest natomiast miejscem inwestycji, sprawdź ofertę firmy ZCI Pajos.

Kontrola ilości nawiewanego powietrza

Nowoczesny system pozwala kontrolować ilość nawiewanego powietrza. Sterowniki umożliwiają zwiększenie intensywności przewietrzania, co przyda się zwłaszcza w przypadku konieczności wywiania dymu papierosowego i niechcianych zapachów z kuchni czy odprowadzenia wilgoci. Umożliwia też zmniejszenie poziomu nawiewania powietrza, np. gdy domowników nie ma przez dłuższy czas w budynku.

Liczne zalety rekuperatora z odzyskiem ciepła sprawiają, że to bardzo korzystne dla zdrowia i portfela rozwiązanie. Aby cieszyć się wszystkimi możliwościami, jakie daje ten system, postaw na wysokiej jakości sprzęt zamontowany przez fachowców. Sprawdź ofertę firmy ZCI Pajos, w której ofercie znajduje się nie tylko rekuperacja, ale też pompy ciepła, fotowoltaika i klimatyzacja. Szczecin to główny obszar jej działania, ale z oferty mogą też skorzystać osoby mieszkające w dalszej odległości od miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × cztery =

Poprzedni wpis Czym są szyby pancerne?
Następny wpis Listwa zaciskowa – kilka sytuacji, kiedy możesz ją zastosować