Proces wznoszenia obiektu, remontowania go czy wykańczania wymaga wiedzy merytorycznej, doświadczenia i umiejętności. Wiele firm oferujących się na rynku bezpośrednio wskazuje, że w zakresie ich usług są prace remontowo-budowlane czy remontowo-wykończeniowe. Co to właściwie znaczy i czy każda firma remontowa lub budowlana jest godna zaufania? Przeczytaj!

Czym są usługi budowlane i jaki mają zakres prac?

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na usługi budowlane. Ten etap realizacji projektu obejmuje wszystkie kroki potrzebne do wzniesienia budynku i wyposażenia go w elementy przewidziane przez architekta. Najczęściej firmy realizujące takie usługi skupiają się na wykonaniu następujących robót:

 • Przygotowanie terenu pod prace ziemne i przeprowadzenie wykopów.
 • Wznoszenie ław fundamentowych lub płyty fundamentowej łącznie z miejscami na przyłącza mediów.
 • Budowa obiektu od fundamentów przez ściany konstrukcyjne, stropy i kominy.
 • Montaż konstrukcji dachowej, ocieplenia i pokrycia dachowego.
 • Budowa instalacji elektrycznych, wod-kan, CO itd.

Firmy mające w swoim portfolio tego typu prace zwykle oferują usługi remontowo budowlane. Z jednej strony są w stanie przeprowadzić prace typowo budowlane, związane ze wznoszeniem konkretnych etapów budynku. Poza tym ich wiedza i możliwości przekraczają jedynie budowę i pozwalają na dokonywanie zmian w już istniejących obiektach.

Czym charakteryzują się usługi remontowe?

Można powiedzieć, że usługi remontowe polegają na wprowadzaniu zmian w projekcie już istniejącego obiektu i naprawy elementów zniszczonych. Mogą wpływać na pewne modernizacje konstrukcyjne np. przesuwanie ścian działowych, przebijanie otworów pod okna w miejscach, gdzie nie były przewidziane lub konstruowanie sufitów podwieszanych. Usługi remontowo-budowlane są ze sobą powiązane i często firmy oferują oba typy prac.

Do częstych prac remontowych można zaliczyć:

 • Naprawy konstrukcyjne elementów nośnych.
 • Demontaż i wymiana konstrukcji oraz wyposażenia obiektu.
 • Modernizacja oraz naprawa instalacji.

Można zauważyć, że prace remontowo budowlane skupiają się na konstrukcji obiektów i ich funkcjonalności. Specjaliści w zakresie budowy i modernizacji nieruchomości mają zaplecze sprzętowe i ogromne doświadczenie w bezpiecznym wznoszeniu czy wyburzaniu konstrukcji oraz wprowadzaniu zmian w już istniejących obiektach.

Na czym polegają usługi wykończeniowe?

Ostatnim typem prac, które omówimy, są usługi wykończeniowe. Jak wskazuje sama nazwa, tego typu roboty koncentrują się na wprowadzeniu zmian kosmetycznych skupionych na estetyce i funkcjonalności przestrzeni. Wykończenie wnętrza nie ma związku ze zmianami konstrukcyjnymi obiektu. Oczywiście może obejmować pewne modernizacje w wystroju czy układzie pomieszczenia. Widać to wyraźnie, gdy przyjrzysz się zakresowi robót:

 • Wykończenia wewnętrzne pomieszczeń – układanie płytek, tapetowanie, malowanie, montaż armatury łazienkowej, zabudowa kuchni itd.
 • Montaż stolarki wewnętrznej, listew przypodłogowych, ściennych oraz maskownic.
 • Wprowadzanie kosmetycznych poprawek.

Każda firma wykończeniowa specjalizuje się w innym zakresie prac wewnątrz czy na zewnątrz obiektu. Są również ekipy, które oferują kompleksowe usługi np. w zakresie budowy, remontów oraz wykończenia lokali mieszkalnych czy usługowych. Ma to duże znaczenie dla inwestorów poszukujących specjalistów od pełnych modernizacji wnętrz.

Prace budowlane, remontowe i wykończeniowe w Łodzi

Kiedy warto postawić na specjalistów oferujących usługi remontowo-wykończeniowe z dodatkowym wsparciem w zakresie robót budowlanych? To przede wszystkim inwestycje modernizacyjne z planowanymi zmianami konstrukcyjnymi obiektu. Zmiana układu pomieszczenia, remodeling czy wprowadzenie zmian związanych z instalacjami wymagają obszernej wiedzy w każdym z ww. zakresów prac. W takich przypadkach przyda się firma budowlana z Łodzi, która przeprowadzi dowolny etap prac.

Dlaczego warto postawić kompleksowe usługi jednej ekipy? Masz pewność, że cały projekt zostanie wykonany z należytą dbałością o detale i bez przestojów. Firma odpowiedzialna za cały remont jest w stanie zaplanować każdy etap i nie jest uzależniona od zewnętrznych podmiotów. Wystarczy sięgnąć po odpowiedniego wykonawcę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × pięć =

Poprzedni wpis Audyt jako narzędzie poprawy efektywności działalności przedsiębiorstwa
Następny wpis Dlaczego warto kupować łóżka tapicerowane?