Centralne ogrzewanie to powszechnie stosowany system ogrzewania większości mieszkań jednorodzinnych lub wielorodzinnych. W każdym domu należy zadbać o odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu dla lepszego samopoczucia domowników. Właściwe funkcjonowanie instalacji centralnego ogrzewania zależy od poszczególnych urządzeń grzewczych instalacji i jest w stanie ogrzać pomieszczenie oraz ma spory wpływ na niższe rachunki za ogrzewanie.
Kotły gazowe najlepszej jakości – Proterm!
Schemat instalacji centralnego ogrzewania powinien być we właściwy sposób zaprojektowany na samym początku budowy domu, aby zapewnić właściwy obieg zimnej i gorącej wody w budynku oraz wykonany, aby mógł funkcjonować we właściwy sposób w każdym domu przez wiele lat. Dlatego też tak ważny jest odpowiedni montaż całej instalacji, który niweluje znaczne straty ciepła. Tego typu zadanie warto zlecić specjalistycznej firmie takiej jak technik grzewcza Proterm, która zajmuje się takiego rodzaju instalacjami. W Bydgoszczy tego typu usługi świadczy przedsiębiorstwo Proterm. Warto, zatem zlecić to zadanie fachowcom, aby mieć pewność, co do właściwego wykonania instalacji grzewczej.
Doświadczeni monterzy wykonują również rozruch instalacji, aby mieć pewność, co do prawidłowej pracy instalacji. Instalacja centralnego ogrzewania składa się z: kotła, sieci przewodów, grzejników, pomp ciepła, armatury instalacji oraz naczyń zbiorczych. W kotłach na skutek spalania paliwa powstaje ciepło. Przekazywane jest ono nośnikowi, którym w większości przypadków jest woda. Oprócz takowego na rynku dostępne są jeszcze: kotły gazowe, na paliwa stałe oraz płynne, a także elektryczne. Kolejnym ważnym elementem instalacji centralnego ogrzewania są sieci przewodów, czyli rury. Dzięki nim woda jest doprowadzana do grzejników. Z kotła wychodzi rura zasilająca, która jest bezpośrednio połączona z głównym pionem instalacji.
Grzejniki są odbiornikami ciepła i powinny znajdować się w każdym pomieszczeniu. Ciepła woda, która wpływa do grzejnika, wymienia swoją energię z jego otoczeniem. W tym przypadku wymiennikiem ciepła jest powierzchnia grzejnika. Kolejnym elementem, który usprawnia funkcjonowanie ogrzewania centralnego jest pompa ciepła. Odpowiada ona za napędzanie czynnika grzejnego, czyli zazwyczaj ciepłej wody użytkowej. Dzięki niej dociera ona do najdalej usytuowanych odbiorników. Pompa odpowiada również za to, by woda w rurach przy różnych średnicach przepływała z odpowiednią prędkością.
Odpowiedni przepływ wody w instalacji jest jednym z najważniejszych funkcji całej instalacji centralnego ogrzewania. Armatura instalacji c.o. reguluje przepływ czynnika grzewczego. Istnieją różne jej rodzaje: regulująca (zawory mieszające, trójdrogowe czy odcinające) oraz zabezpieczające (zawory odpowietrzające czy bezpieczeństwa). Ważnym elementem instalacji grzewczej są także naczynia zbiorcze. Odpowiadają one za przejęcie nadwyżki cieczy, której w instalacji jest zbyt dużo. Dzięki temu jest się w stanie uniknąć wzrostu ciśnienia w układzie, a tym samym jego awarii i ewentualnych kosztów napraw.
Instalacja kotłów centralnego ogrzewania
Prawidłowo zamontowana instalacja gwarantuje optymalną temperaturę w pomieszczeniu oraz niebywały komfort cieplny we wszystkich domach jednorodzinnych. Dodatkowym atutem w przypadku instalacji ogrzewania centralnego jest możliwość podłączenia innego systemu grzewczego, jakim jest ogrzewanie podłogowe. To źródło ciepła równomiernie rozprowadza temperaturę po całej powierzchni, szybciej i efektywniej zapewniając optymalną temperaturę w domu.
Aktualnie osoby, które decydują się na montaż instalacji centralnego ogrzewania, mają do wyboru m.in duży wybór jej rodzajów, który wpływa na koszty ogrzewania. Można je podzielić ze względu na następujące kryteria: rodzaj czynnika grzewczego, rodzaj źródła ciepła, a także rodzaj elementu przekazującego ciepło do poszczególnych pokoi. W przypadku tego pierwszego podziału można wyróżnić instalacje wodne (tu z kolei grawitacyjne lub pompowe), parowe pary niskoprężnej, powietrzne oraz elektryczne. W przypadku podziału ze względu na rodzaj źródła ciepła są to: kotły na paliwo stałe lub ciekłe, kotły gazowe oraz pompy ciepła. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na rodzaj poszczególnego elementu przekazującego ciepło. W tym przypadku mogą to być w zależności od preferencji: grzejniki, ogrzewanie podłogowe i ścienne lub anemostaty bądź kratki grzewcze.
Aby zdecydować się na optymalne rozwiązanie, dobrze jest dowiedzieć się, jakie wady i zalety mają różne piece grzewcze oraz poznać opinie użytkowników. Pod uwagę należy wziąć podstawowe dane swojego domu: powierzchnię, liczbę mieszkańców, możliwość instalacji zbiornika z gazem albo magazynu drewna, stan komina itp. Na wybór odpowiedniego modelu kotła mają wpływ koszty instalacji i utrzymania, wydajność systemu i możliwości oszczędzania energii. Na dodatek warto pamiętać, że system grzewczy domu nie koniecznie musi zawierać źródło ciepła oparte na spalaniu paliwa, istnieją zaawansowane termiczne systemy solarne oraz pompy ciepła są to rozwiązania ekonomiczne i proekologiczne.