Każda rasa psa cechuje się innym kształtem i rozmiarem uszu. Właściciele z kolei z pewnością zastanawiają się, jak wyczyścić uszy psu, by było to bezpieczne, a zarazem skuteczne. Czyszczenie uszu psu to wbrew pozorom nie takie łatwe zadanie, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z ruchliwym pupilem. Sprawdź nasze wskazówki, jak zrobić to tak, by niechcący nie wyrządzić czworonogowi żadnej krzywdy.

Co musisz wiedzieć o czyszczeniu uszu psa?

Słuch u zwierząt jest zdecydowanie bardziej rozwinięty i częściej wykorzystywany, niż chociażby wzrok. Co więcej, psi słuch jest również znacznie czulszy, niż ten, którym może się poszczycić gatunek ludzki. Nic dziwnego, że czyszczenie uszu psom odgrywa niezwykle ważną rolę w codziennej pielęgnacji. Warto wiedzieć jednak, że higiena uszu u zwierząt znacząco różni się od tej, którą znamy z własnego doświadczenia. Wynika to przede wszystkim z różnic anatomicznych. Aby czyszczenie ucha psa było skuteczne, ale również bezpieczne, należy poznać tajniki budowy narządów usznych, ale również posiadać sprawną i pewną rękę. W przeciwnym wypadku brudne uszy pupila warto pozostawić lekarzowi weterynarii.

czyszczenie uszu psa

Dlaczego prawidłowa higiena uszu psa jest ważna?

Czyszczenie ucha psa, niezależnie od rasy i wielkości zwierzaka, jest niezwykle ważne. Ucho psa, pozostawione bez właściwej higieny, staje się siedliskiem bakterii, mogących powodować groźne w skutkach choroby, w tym stany zapalne oraz infekcje grzybiczne. Właściciele czworonogów często zgłaszają się do gabinetów weterynaryjnych, zaniepokojeni tym, że pies potrząsa głową czy drapie uszy. To niektóre przykłady objawów, jakie pojawiają się, gdy zalegająca w uszach woskowina staje się podłożem schorzenia. Z tego powodu higiena uszu psa jest niezwykle ważna, obojętnie czy nasz dom zamieszkuje rasowy pies z długimi uszami, czy też niewielkich rozmiarów kundelek.

czyszczenie uszu psu

Jak sprawdzić czystość uszu u psa?

Pielęgnacja uszu yorka czy też psa innej rasy powinna opierać się przede wszystkim na regularnej kontroli stanu ich czystości. Pamiętaj, by przynajmniej raz na tydzień dokonać szczegółowych oględzin uszu swojego pupila. Warto wówczas zwrócić uwagę na ciała obce, które nie powinny się znajdować w tym miejscu. Uszy spaniela, yorka czy większych psów powinny mieć odcień delikatnego różu i nie wydzielać żadnych nieprzyjemnych zapachów. Każde odstąpienie od normy w tym zakresie należy natychmiast skonsultować z lekarzem weterynarii. Długouchy pies jest znacznie bardziej narażony na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Dlatego też wiedza na temat tego, jak dbać o uszy i jak wyczyścić uszy czworonoga to podstawa dla każdego świadomego właściciela zwierząt domowych.

jak czyścić uszy psu

Czym jest czarny lub brązowy nalot w uchu psa?

Wiedza na temat tego, czym czyścić uszy i jak przeczyścić ucho zwierzaka jest niezwykle istotna. Nic dziwnego, że znaczna część właścicieli czworonogów decyduje się powierzyć to zadanie specjalistom z klinik weterynaryjnych, którzy najlepiej wiedzą, jak wyczyścić uszy psu. Czym mogą grozić zaniedbania w tym zakresie? Otóż w uszach psa może pojawić się brązowy lub czarny nalot. Wystąpienie tego typu problemu świadczy na ogół o inwazji pasożytów, jaka ma miejsce w uchu psa. Dodatkowo infekcji towarzyszy również nieprzyjemny zapach, który zawsze powinien stanowić sygnał alarmowy do kontaktu z weterynarzem, niezależnie od tego czy czyszczenie uszu psa przeprowadzane jest regularnie i dokładnie, czy też nie.

jak wyczyścić uszy psu

Jak czyścić uszy psu krok po kroku?

Jednym z najważniejszych elementów troski o zwierzę jest z pewnością usuwanie woskowiny z uszu domowe sposoby mogą okazać się skuteczne, ale tylko wówczas, gdy posiadamy aktualną wiedzę i pewną rękę. W przeciwnym wypadku czyszczenie uszu psu lepiej powierzyć lekarzowi weterynarii. Jeśli jednak czujesz się na siłach, by podjąć to wyzwanie, sprawdź, jak najlepiej czyścić uszy swojemu pupilowi!

Czyszczenie uszu psa – krok 1

Uszy dla psa są wyjątkowo ważne, gdyż słuch dla zwierzęcia to jeden z najważniejszych zmysłów. Domowe sposoby na czyszczenie uszu są skuteczne, jeśli przyłożymy się do swojej pracy i wykonamy ją bardzo dokładnie. Należy ją rozpocząć jednak od oględzin ogólnego stanu uszu pupila i to zarówno z wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony. Czyszczenie uszu trzeba przerwać, gdy pies jasno pokazuje, że podczas tego typu czynności odczuwa dyskomfort. To wyraźny sygnał, by czyszczenie uszu u psa pozostawić weterynarzowi.

Czyszczenie uszu psa – krok 2

Jak czyścić uszy psu w domu? Warto zacząć od delikatnych płynów do płukania uszu, dostępnych w sklepach zoologicznych. Wystrzegaj się preparatów opartych na alkoholu czy też przeznaczonych dla ludzi. Budowa ucha psa jest zupełnie inna i wymaga innego podejścia do kwestii związanych z higieną.

Czyszczenie uszu psa – krok 3

Dobrym pomysłem na to, jak usunąć woskowinę domowym sposobem, będzie z pewnością wmasowanie delikatnego roztworu do płukania w ucho zwierzaka. Aby to uczynić, po aplikacji płynu należy bardzo delikatnie ugniatać i masować uszy psa u podstawy. To dobre rozwiązanie na to, jak czyścić uszy bezpiecznie.

Czyszczenie uszu psa – krok 4

Płukanie ucha w domu należy zakończyć usunięciem rozmiękczonej wydzieliny. Najlepiej uczynić to przy pomocy miękkiej ściereczki. Płyn do mycia uszu dla psa rozmiękczył już nieczystości i woskowinę, więc można je bezpiecznie usunąć. Zamiast specjalistycznych płynów, skuteczna będzie również sól fizjologiczna do ucha zwierzęcia warto jednak aplikować tylko takie płyny, na jakie zezwoli lekarz weterynarii w czasie adekwatnej konsultacji.

pies z długimi uszami

Na co trzeba uważać podczas czyszczenia uszu dla psa?

Przytoczone działania to najlepszy sposób na to, jak przeczyścić uszy bezpiecznie, bez narażania zwierzaka na zbędny stres. Należy pamiętać jednak, że uszy naszego pupila są niezwykle wrażliwe i podatne na infekcje. Z tego względu każdy preparat należy skonsultować z weterynarzem. Jemu też warto powierzyć swojego zwierzaka, gdy na dotyk w okolicach uszu reaguje agresywnie lub niespokojnie. Sama wiedza jak myć uszy może bowiem nie wystarczyć, gdy w ich okolicach pojawi się bolesna infekcja lub gdy zwierzak nie przepada za czynnościami higienicznymi w tej części ciała.

One thought on “Jak wyczyścić uszy psu? Czyszczenie uszku krok po kroku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =

jak rozmieścić kamery wokół domu Poprzedni wpis Jak rozmieścić kamery wokół domu?
jawajski kot Następny wpis Kot Jawajski – Charakter, zdrowie i pielęgnacja, cena!