Basen przy domu to fantastyczny element wyposażenia ogrodu, który pozwala się zrelaksować i przy okazji ochłodzić w upalne dni. Aby jednak go mieć, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o właściwe wykonanie i przygotowanie podłoża na jego budowę. Dzięki temu basen posłuży Ci przez lata.

Niezbędne roboty ziemne przy budowie basenu 

Roboty ziemne to niezbędne prace do wykonania bezpiecznego i służącego lata basenu. Ważne jest wykonanie wykopu, którego wielkość powinna zostać uzależniona od wielkości tego obiektu. Do tego zadania niezbędne są jednak odpowiednie maszyny, takie jak choćby koparka gąsienicowa czy kołowa, które usprawnią cały proces.

Budowa przydomowego basenu nie ogranicza się jednak wyłącznie do wykonania wykopu. Równie ważne jest sprawdzenie stanu gruntów oraz poziomu wód gruntowych. Jeśli są one za wysokie, wówczas Twój wymarzony basen może z czasem uszkodzić się, na skutek osunięcia gruntu pod niecką. Aby temu zapobiec, konieczne jest umieszczenie basenu płycej — co może również wiązać się z koniecznością wykonania specjalnego podwyższenia na nieckę. Trzeba przy tym upewnić się, że lokalizacja Twojego basenu nie przyczyni się do zawilgocenia działki sąsiadów. Równie ważne jest zadbanie o to, aby ten element ogrodu znalazł się w odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Dzięki temu oszczędzisz na ogrzewaniu wody.

Kiedy budować przydomowy basen?

Plany o budowie przydomowego basenu często pojawiają się wraz z projektem domu. Gdy zatem rozpoczyna się budowa, warto już wtedy zająć się również basenem. Równoległa budowa obu obiektów oszczędza czas, a przy tym nie robi niepotrzebnego bałaganu na zagospodarowanym już terenie. Wpływa to również na koszty, ponieważ niweluje konieczność ponownego zatrudniania firmy odpowiedzialnej za realizację niezbędnych robót ziemnych.

Jednoczesna budowa domu i basenu umożliwia lepsze zintegrowanie tych dwóch elementów, co pozwala na osiągnięcie spójnego i harmonijnego projektu. Projektanci i wykonawcy mogą efektywniej dostosować układ basenu do ogólnego planu zagospodarowania przestrzeni wokół domu, uwzględniając estetykę i funkcjonalność.

Ile kosztuje budowa przydomowego basenu?

Przydomowy basen to marzenie wielu osób. Trzeba jednak mieć świadomość, że realizacja tego marzenia wiąże się ze sporym kosztem. Średni koszt budowy basenu to ok. 40 tys. zł. Oczywiście cena ta może być niższa lub wyższa. Ostateczny koszt budowy basenu zależy od różnych czynników, do których zaliczyć można m.in. ceny materiałów, czy koszty związane z robotami ziemnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + 13 =

Poprzedni wpis Optymalizacja treści w obsłudze Social Media
Następny wpis Rolety rzymskie — Jak je samodzielnie zamontować?