Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Każdy rozwód powoduje szereg pytań, odzwierciedlających wątpliwości, z którymi zmagają się małżonkowie mający zamiar zakończyć swój związek. Od prawidłowej odpowiedzi na te pytania zależy sposób przygotowania się do rozwodu. Im lepiej małżonkowie będą na niego gotowi, tym większe szanse na sprawne przeprowadzenie sprawy rozwodowej.
W jaki sposób się rozwieść?
Rozwód w Gdańsku to nie lada wyzwanie. Przede wszystkim z powodu konieczności oczekiwania na wyznaczenie terminu sprawy przez sąd oraz problemy z podziałem majątku, który w Trójmieście i okolicach przeważnie jest sporo warty. Dlatego coraz częściej pojawiają się pytania, czy można się rozwieść bez inicjowania sprawy przed sądem. Niestety w Polsce nie jest to możliwe, ale właściwe przygotowanie się do sprawy rozwodowej oraz skorzystanie z pomocy dobrego adwokata zdecydowanie ułatwia całe przedsięwzięcie.
Natomiast nieco inaczej przedstawia się zagadnienie podziału majątku wspólnego. Małżonkowie zastanawiający się, jak go podzielić, powinni pamiętać, że mają tu dwie możliwości. Pierwszą z nich jest samodzielne ustalenie sposobu podziału i zawarcie stosownej umowy. Natomiast drugą możliwość stanowi zainicjowanie sprawy przed sądem o podział majątku wspólnego. W praktyce wybór podyktowany jest okolicznościami konkretnego przypadku.
Z orzekaniem, czy bez orzekania o winie?
Każdy, kto chce się rozwieść, powinien zastanowić się, czy będzie żądał rozwodu z orzekaniem o winie, czy też bez takiego orzekania. A mówiąc precyzyjnie, czy ma zamiar wyrazić zgodę na rozwód bez orzekania o winie. Sąd ma prawo zrezygnować z ustalania tej kwestii tylko wtedy, gdy zgodzą się na to obydwaj małżonkowie. Rozwód bez orzekania o winie trwa o wiele krócej, najczęściej kończy się już po jednej rozprawie. Z drugiej jednak strony rozstrzygnięcie kwestii winy może być przydatne, np. podczas podziału majątku bądź ustalaniu zasad opieki nad dziećmi. Dlatego adwokat w Gdańsku zawsze powinien doradzić swojemu klientowi najlepsze dla niego rozwiązanie.
Z pytaniami o winę często łączą się także inne wątpliwości, dotyczące tego, jakie dowody mogą zostać przedstawione przed sądem w sprawie rozwodowej. Otóż właściwie wszystkie: od zeznań świadków, po zdjęcia i screeny konwersacji, aż po nagrania. O odpowiednie dowody trzeba zadbać przede wszystkim w przypadku rozwodów z orzekaniem o winie. Wtedy po prostu konieczne jest udowodnienie, który z małżonków i w jakim zakresie ponosi odpowiedzialność za rozpad pożycia małżeńskiego.
Opieka nad dziećmi po rozwodzie
Rozwodzący się, którzy mają wspólne, małoletnie dzieci powinni przemyśleć także kwestię opieki nad nimi po rozwodzie. Jeżeli nie wypracują porozumienia w tym zakresie, to sąd w wyroku rozwodowym sam ustali zasady sprawowania tej opieki. Warto podkreślić, że rozwód nie oznacza ograniczenia władzy rodzicielskiej, stąd każde z rodziców zachowuje pełnię swoich praw względem dziecka. Chyba że zajdą okoliczności, które doprowadzą do ograniczenia bądź pozbawienia któregoś z byłych małżonków władzy rodzicielskiej.