Decyzja o posiadaniu psa nigdy nie powinna być podejmowana spontanicznie. Zwierzak nie będzie zawsze uroczym szczeniaczkiem, skorym do zabawy. Warto zorientować się do jakiego wieku rośnie pies i jaki ostatecznie będzie mieć rozmiar, by zaskoczenie nie przekreśliło radości z pojawienia się nowego członka rodziny.

Do kiedy rośnie pies? Etapy rozwoju

Pies rośnie zaskakująco szybko. Może się okazać, że nawet nie zorientujemy się, kiedy nasz uroczy szczeniaczek zmieni się w młodego pieska, a ten z kolei w dorosłego już czworonoga. Znajomość poszczególnych etapów może ułatwić przejście przez kolejne poziomy dojrzewania, aż do sędziwego wieku naszego pupila.

1 Etap rozwoju psa – między 1 a 2 tygodniem życia

Rozwój szczeniaka rozpoczyna się w momencie jego narodzin i trwa jeszcze przez szereg kolejnych tygodni. Narodzony piesek jest jednak całkowicie zależny od matki – nie widzi, nie słyszy i nie potrafi się obronić. W tym okresie warto nieco ograniczyć wszelkie ingerencje, gdyż mogą być one stresujące zarówno dla nowonarodzonych czworonogów, jak i dla ich matki. To, ile waży york czy też pies innej rasy po urodzeniu, zależy od kliku czynników. Przyjmuje się jednak, że psi noworodek powinien ważyć od 1 do 5% masy, jaką osiągnie w dorosłości.

2 Etap rozwoju psa – między 3 a 4 tygodniem życia

Kiedy szczeniak otwiera oczy, zaczyna się interesować otoczeniem, zauważa swoją mamę i rodzeństwo i zaczyna je podgryzać w delikatnej zabawie. Rozwój szczeniąt owczarka niemieckiego, yorka i każdej innej rasy zależy w znaczniej mierze od tego, jak w najmłodszym okresie będą one taktowane przez człowieka. Sprawianie bólu i złe traktowanie budzi lęk, który może skutkować lękliwością i niechęcią do kontaktów z ludźmi w dorosłym życiu.

3 Etap rozwoju psa między 5 a 6 tygodniem życia

Szczeniak w końcu zaczyna rosnąć, a robi to teraz w naprawdę szybkim tempie. Rozwój szczenięcia w tym okresie powinien opierać się na budowaniu pozytywnych relacji z ludźmi oraz nauce czystości. Warto wiedzieć, że istnieją również rasy psów które nie rosną. Należą do nich np. pinczer miniaturowy, pudel miniaturowy, ratlerek, szpic miniaturowy, mieszaniec shih tzu z yorkiem czy popularny chihuahua. Małe psy które nie rosną świetnie odnajdują się w mniejszych mieszkaniach oraz w rodzinach z dziećmi, choć zależy to oczywiście od charakteru i usposobienia czworonoga.

4 Etap rozwoju psa między 7 a 8 tygodniem życia

Rozwój yorka oraz każdego innego pieska zaczyna wchodzić w fazę usamodzielnienia. Rewolucja dokonuje się niemalże na każdym etapie życia. Maluchy powinny już jeść coś więcej, niż mleko mamy, a trening czystości można przeprowadzać na świeżym powietrzu, choć wyjścia powinny być krótkie. Średni pies potrzebuje coraz więcej uwagi swojego właściciela. Dotyczy to zwłaszcza szczeniaków, które w tym okresie oddawane są już do nowych domów. Należy pamiętać, że pomimo pozornej samodzielności, to nadal szczeniaki rozwój powinien więc opierać się na przyjaznych kontaktach i zabawie, rekompensującej nieco tęsknotę za matką.

5 Etap rozwoju psa – między 9 a 12 tygodniem życia

Pies powoli wychodzi z etapu uroczego, nieporadnego szczeniaczka. Szybko nabywa nowe umiejętności. Również i wzrost nabiera szybkiego tempa. 4 miesięczny york powoli zaczyna osiągać swój ostateczny wzrost, choć urośnie nieco przez następnych kilka tygodni. To, do kiedy rosną yorki zależy nieco od tempa ich wzrostu na tym właśnie etapie. Bardzo często właściciele zwierząt chcą również skontrolować wagę swoich pupili i porównać ją z obowiązującymi normami. Stąd też w popularnych przeglądarkach internetowych pojawiają się często hasła labrador 4 miesiące waga czy też waga yorka 4 miesiące. Szczenięta dużych ras w okolicy 4 miesiąca mogą ważyć już nawet 12-13 kg. Zupełnie inaczej wygląda odpowiedź na pytanie ile waży york czy beagle waga w przypadku malutkiego pieska w tym okresie może wskazywać zaledwie 1 kg.

6 Etap rozwoju psa – pomiędzy 13 a 16 tygodniem życia

Ze szczeniaka pies staje się juniorem. W tym okresie zaczyna on często sprawdzać swoje możliwości i granice, jakie zostały mu wyznaczone przez właściciela. Pamiętaj o stanowczości i cierpliwości. Warto wyrobić psu pewne nawyki i posłuszeństwo. Dotyczy to zwłaszcza większych ras. Jest to niezwykle rozsądne działanie, biorąc pod uwagę fakt ile waży york miniaturka, a ile waży dorosły owczarek niemiecki.

etapy rozwoju psa

Jak szybko rośnie pies?

Do jakiego wieku rośnie pies i jak szybko ten wzrost następuje, zależy w dużej mierze od rasy. To, jak długo rośnie york jest zupełnie inną kwestią, niż tempo wzrostu potężnych psów, jak np. owczarek niemiecki jak długo rośnie duży zwierzak? Owczarki na ogół osiągają dojrzałość po ukończeniu pierwszego roku życia. W wieku 14-16 miesięcy przestają rosnąć. York z kolei osiąga swój wzrost już w okolicy 6 miesiąca po urodzeniu. W każdym przypadku intensywny wzrost przypada zwłaszcza na pierwsze tygodnie życia. Co ciekawe, czas wzrostu owczarka i innych większych ras można porównać do tego, jak długo rosną koty. Osiągają one bowiem swój ostateczny rozmiar dopiero ok. pierwszego roku życia. Jak nietrudno zauważyć, tempo wzrostu najpopularniejszych w Polsce domowych czworonogów jest zupełnie różne.

jak długo rosną psy

Do jakiego wieku pies przybiera na wadze?

Właściciele czworonogów często chcą wiedzieć nie tylko ile rośnie pies, ale również czy prawidłowo przybiera na wadze. Nie jest istotne, czy to zwierzę rasowe, czy mieszaniec pies na ogół około 8 miesiąca życia zaczyna nabierać masy mięśniowej, a proces ten trwa nawet przez najbliższe dwa lata. Kiedy york przestaje rosnąć, warto zadbać o prawidłową, zbilansowaną dietę, podobnie jak to jest w przypadku każdej innej rasy. Pozwoli ona na zachowanie odpowiedniej wagi, gdyż zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do wielu schorzeń. To jak wygląda dorosły maltańczyk i każdy inny pies, niezależnie od rasy, w znacznym stopniu zależy bowiem od odpowiedzialności właściciela i jego racjonalnych wyborów.

małe psy które nie rosną

Jak długo rośnie pies york?

To, do kiedy rosną yorki zależy od kilku czynników. Na ogół około 6 miesiąca życia osiągają one już jednak swoją ostateczną wagę.

mały york

Jakie są rasy psów, które nie rosną?

Rasy psów które nie rosną, określane są w skrócie rasami miniaturowymi. Należą do nich takie pieski, jak chociażby yorkshire terrier, chihuahua, mops, maltańczyk czy shih tzu. Na ogół nie przekraczają one 40 cm wysokości.

mieszaniec pies

Kiedy pies osiąga dorosłość?

To, kiedy pies osiąga dorosłość, zależy od rasy i wielkości. Najmniejsze zwierzęta osiągają dojrzałość już ok. 9-10 miesiąca życia, nieco większe potrzebują na to aż rok czasu. Psy dużych ras wchodzą w dorosłość w okolicach 15-18 miesiąca, a niektóre potrzebują na to aż dwóch lat.

młody pies

Ile waży dorosły owczarek niemiecki?

To, ile waży owczarek niemiecki, zależy od jego płci. Samice są nieco lżejsze. Ich waga na ogół utrzymuje się w granicach 22-32 kg. Samce z kolei mogą ważyć od 30 do nawet 40 kg.

rasy psów które nie rosną

Ile waży dorosły labrador?

To, ile waży dorosły labrador, jest również zależne od płci zwierzęcia. W tym przypadku samice osiągają wagę 28-32 kg, a samce mogą ważyć nawet 36 kg i więcej.

rozwój szczeniaka

Kiedy szczeniaki otwierają oczy?

Po urodzeniu wszystkie szczeniaki mają zamknięte oczy. Otwierają je dopiero ok. 2 tygodnie po urodzeniu. Stają się wówczas nieco bardziej samodzielne i rozpoczynają pierwsze ważne interakcje z rodzeństwem.

One thought on “Jak długo rośnie pies?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =

Dlaczego kotu śmierdzi z pyska Poprzedni wpis Dlaczego kotu śmierdzi z pyska?
jak rozmieścić kamery wokół domu Następny wpis Jak rozmieścić kamery wokół domu?