Współcześnie ochrona własnego mienia stanowi niezwykle ważny element codzienności. Tego typu rozwiązania pojawiają się już nie tylko w różnego rodzaju firmach i przedsiębiorstwach, ale również i w domach prywatnych. Jak rozmieścić kamery wokół domu, by najlepiej spełniały swoją funkcję? Poznaj kilka praktycznych wskazówek, zanim zdecydujesz się zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w niespokojnych czasach, w których przyszło nam funkcjonować.
Rozmieszczenie kamer monitoringu w domu
Monitoring domu to skuteczna forma jego ochrony. Kamery na ogół kojarzą się raczej z ochroną budynku na zewnątrz. Coraz więcej osób decyduje się jednak również na wprowadzenie kamery do domu. Montaż urządzeń w budynku pozwala ochronić go przed ewentualną kradzieżą. Monitoring domu jednorodzinnego pozwala również na jego kontrolę np. w trakcie wyjazdów.
Nie trzeba już prosić sąsiadów, by zajrzeli do naszego domu w trakcie dłuższego urlopu czy wyjazdu. Kamery do domu umożliwiają nam bowiem jego podgląd w dowolnej chwili. Wiele osób zastanawia się z pewnością, jak założyć monitoring w domu, by spełniał on najlepiej swoją rolę? Przede wszystkim warto umieścić kamery w najbardziej strategicznych miejscach. Należy do nich z pewnością samo wejście do budynku, ale również i kuchnia oraz salon, a także pokój małego dziecka, jeśli taki znajduje się w naszym domu.
Gdzie najlepiej montować kamery monitoringu?
Montaż kamer na zewnątrz budynku zależny jest od kilku czynników. Dlatego też warto zastanowić się, jak rozmieścić kamery wokół domu, zanim jeszcze przystąpimy do pracy. Monitoring wokół domu powinien uwzględniać m.in. kształt budynku, wielkość całej posesji, jej główne punkty i roślinność, znajdującą się w ogrodzie.
Monitoring zewnętrzny domu musi przede wszystkim uwzględniać wszystkie wejścia na posesję. Jeśli jest ich sporo, kamer powinno być więcej, by system mógł spełniać swoją funkcję. Obraz z kamery powinien obejmować również inne strategiczne punkty, jak np. bramy garażowe czy okolice wejścia do budynku. Jak widać, pomysł na to, jak zrobić monitoring wokół domu wymaga nieco przemyśleń i obliczeń. Dlatego też warto dobrze zastanowić się jeszcze przed rozpoczęciem pracy lub też powierzyć to zadanie specjalistom z odpowiednich przedsiębiorstw.
Na jakiej wysokości montować kamerę?
Klienci wspomnianych firm często chcą wiedzieć, jaki zestaw kamer do monitoringu domu wybrać i na jakiej wysokości je montować. Niestety, na żadne z tych pytań nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. To, jaki monitoring do domu wybierzemy oraz to gdzie i na jakiej wysokości go rozmieścimy, to wyłącznie nasza decyzja, choć warto w tym względzie zaufać specjalistom.
Najczęściej system kamer do domu umieszcza się na wysokości ok. 3-4 metrów. Trzeba mieć bowiem świadomość, że kamera umieszczona za wysoko nie spełni swojej roli. Uchwycony na niej obraz będzie ucięty i bezużyteczny. Podobnie sytuacja ma się w przypadku kamery umieszczonej zbyt nisko. W tym przypadku problemem może być również ułatwiony dostęp do urządzenia, które można łatwo uszkodzić lub zniszczyć. Kamery do domu na ogół umieszcza się przy suficie lub też na wysokości podłogi, oddzielającej parter od piętra.
Gdzie umieścić rejestrator monitoringu?
Instalacja domowej ochrony obejmuje kilka ważnych decyzji, do których należą m.in. jaka kamera do monitoringu domu będzie najlepsza oraz gdzie umieścić rejestrator monitoringu? W drugim przypadku warto również wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Należą do nich przede wszystkim warunki zewnętrzne, takie jak temperatura oraz brud i zawilgocenie. Zarówno gorąco, jak i zimno, może znacząco skrócić żywotność urządzenia.
Podobnie będzie w przypadku jego zapylenia lub zawilgocenia. Dlatego też miejsce należy wybrać w pełni świadomie, biorąc pod uwagę wszystkie aspekty, sprzyjające dobrej pracy rejestratora. Jak widać, nasze bezpieczeństwo zależy nie tylko od tego, jaką kamerę do monitoringu domu wybierzemy, ale również i od kilku innych bardzo ważnych czynników.
Jak rozmieścić kamery w domku prostokątnym?
Wiele osób z pewnością zdziwi się, że monitoring wokół domu zależny jest od bryły budynku. W przypadku domu prostokątnego, należy nastawić się na konieczność zamontowania 4 kamer. Każda z nich musi zostać umieszczona na skraju ścian i swoim obrazem obejmować po jednej stronie bryły.
Jeśli chodzi o monitoring domu jednorodzinnego przepisy prawne nie zabraniają jego zakładania przez właściciela budynku. Instalując kamery, zarówno w domu prostokątnym, jak i w każdym innym budynku, warto jednak brać pod uwagę prawo do prywatności sąsiadów. Kamery nie powinny być skierowane na sąsiednie posesje, ani obejmować ich fragmentów swoim obrazem, bo może to powodować dyskomfort wśród osób, zamieszkujących sąsiednie działki.
Jak rozmieścić kamery w domku kwadratowym?
W kwadratowych domach sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku domów prostokątnych. Jak zamontować monitoring wokół domu na planie kwadratu? Najlepiej umieścić po jednej kamerze na skraju każdej ściany, co umożliwi likwidację tzw. czarnych dziur, niewidocznych okiem urządzenia. Jeśli chodzi o monitoring domu prawo nie definiuje, na ile kamer może sobie pozwolić właściciel. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, warto więc zainwestować jeszcze w kamerę, która obejmie swoim obrazem drzwi wejściowe i drzwi garażowe. To dwa wyjątkowo strategiczne punkty, które warto obserwować, by uniknąć przykrych sytuacji.
Dlaczego warto mieć monitoring domu?
Jak już zostało wspomniane, instalacja monitoringu w domu jednorodzinnym daje poczucie pewności i bezpieczeństwa. Monitoring domu przez telefon pozwala na kontrolowanie sytuacji, niezależnie od tego, w której części kraju czy świata aktualnie się znajdujemy. Kamery to nie tylko ochrona przed kradzieżą, ale również i przed nieoczekiwanymi awariami, takimi jak chociażby pęknięcie rury, co pozwala na szybką reakcję. To, jakie kamery wybrać do monitoringu domu, zależy właśnie od oczekiwań właściciela posesji.
Jeśli mają one chronić przed kradzieżą, muszą dawać pewność, że obraz będzie prawidłowo zarejestrowany i wyraźny. Kamery często instaluje się również w pokojach młodszych dzieci, by móc np. kontrolować ich spokojny sen lub aktywność bez konieczności przeszkadzania w zabawie. Warto więc dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania by wiedzieć, jak założyć monitoring w domu, by najlepiej spełniał on swoje funkcje.
Jakie kamery wybrać do domowego monitoringu?
Wśród różnorodnych środków bezpieczeństwa, zdecydowanie największym zaufaniem cieszy się monitoring domu jednorodzinnego przepisy nie zabraniają jego instalacji, choć warto zwrócić uwagę na komfort najbliższych sąsiadów. Jakie kamery do monitoringu domu wybrać? Wszystko zależy oczywiście od możliwości finansowych.
Dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania w stylu: kamery wifi do domu czy też bezprzewodowy monitoring domu. Nowoczesne urządzenia posiadają różne udogodnienia, jak np. zapis tablic rejestracyjnych, rozpoznawanie twarzy czy strefy cieplne. To znacznie usprawnia monitoring domu jednorodzinnego jakie kamery wybrać na zewnątrz? Na pewno takie, które będą miały wyższą rozdzielczość niż te zamontowane we wnętrzu domu. Dodatkowo kamery zewnętrzne posiadają funkcję o nazwie maska prywatności.
Pozwala ona na ustalenie obszaru monitorowania, co pozwala wykluczyć podgląd na posesję sąsiadów. To, jaka kamera zewnętrzna do monitoringu domu znajdzie się na naszej posesji, zależy w znacznej mierze od naszych możliwości finansowych, choć nawet najprostsze urządzenia mogą doskonale spełnić swoją rolę i zapewnić bezpieczeństwo w miejscu, gdzie znajduje się cały dorobek naszego życia.
Lepiej skorzystać z dobrej firmy jak samemu się bawić.