Sposób i jakość magazynowania może mieć duży wpływ na ilość, a także odpowiedni stan produktów, które są przechowywane. Jednak optymalizacja hali magazynowej pod względem przestrzeni jest najbardziej istotna dla jej funkcjonalności – czyli sprawnego poruszania się w niej z wykorzystaniem odpowiednich środków transportu. Podczas budowy warto wziąć pod uwagę projektowanie wykonane przez profesjonalistów – pozwoli to na osiągnięcie odpowiednich rezultatów. Dowiedz się, jak to zrobić!
Jak wykorzystać każdy metr kwadratowy przestrzeni magazynu?
Optymalizacja procesu to przede wszystkim dostosowanie aktualnych, niezmiennych możliwości do własnych potrzeb, poprzez wprowadzenie rozwiązań wpływających na funkcjonalność. Budowa hal magazynowych powinna być realizowana na podstawie dobrego projektu. Musi on uwzględniać nie tylko kubaturę czy zastosowanie odpowiednich materiałów, ale również umeblowanie. To właśnie półki, na których będą składowane towary, oraz przestrzenie pomiędzy nimi, silnie oddziałują na sposób wykorzystania dostępnego metrażu.
Efektywna logistyka dzięki regałom
W sprzedaży istnieje wiele rodzajów mebli, na których składuje się palety z towarami. To przede wszystkim regały:
wysokiego składowania – pozwalające umieszczać towar pod samym sufitem,
wjezdne – umożliwiające wjechanie do środka paleciakiem,
półkowe – z półkami, umożliwiające stawianie towarów bez palet,
paletowe – bezpółkowe, pozwalające na ustawienie na nich palety.
Wybierając je podczas budowy hal magazynowych, należy zwrócić uwagę na ich rozmiary, konstrukcję, zasadę działania, a także możliwość dostępu do produktów umieszczonych na nich.
Jak ustawić regały w magazynie?
W zależności od rodzaju składowanych produktów należy dobrać odpowiedni rodzaj regałów. To dlatego budowę hal magazynowych najlepiej powierzyć ekspertom, którzy doskonale znają dostępne na rynku konstrukcje i pozwolą dopasować tę najlepszą do konkretnej branży. Należy ułatwić pracownikom dokonywanie szybkiej rotacji produktów, które najczęściej schodzą z magazynu, i długotrwałe przechowywanie tych, które wychodzą z niego rzadko. Trzeba umożliwić paleciakom i wózkom widłowym dostęp do palet i swobodne poruszanie się po ciągach komunikacyjnych. Tym samym to, co jest dobre dla magazynu z paszami składowanymi w dużych workach, nie będzie odpowiednie dla tego, w którym trzyma się na paletach lekkie, spakowane w pudełka lekarstwa.
Dlaczego należy zadbać o optymalizację przestrzeni w magazynie?
Optymalizacja procesu składowania powinna mieć miejsce już podczas projektowania. Budowa hal magazynowych to zajęcie wymagające zastosowania właściwych materiałów i skonstruowania takiej bryły, która będzie najbardziej funkcjonalna w przyszłym użytkowaniu przestrzeni na co dzień. Dbając o jak najlepsze jej wykorzystanie, możesz zwiększyć ilość towaru na półkach, poprawić jego widoczność i dostęp do niego, a tym samym ułatwić i przyspieszyć pracę swoich pracowników oraz zminimalizować straty. Zwróć się o to do specjalistów Probis i wykorzystaj ich bogatą wiedzę!