Wybór kolumn głośnikowych nigdy nie należał do najłatwiejszych. Wiele osób ceni sobie możliwość wydobycia dźwięku przestrzennego, a także i wyjątkową estetykę. Kolumny głośnikowe poniekąd uważane były za integralną część aranżacji wnętrza. Z tego też powodu na wybór ich odpowiedniego koloru i kształtu poświęcaliśmy wiele czasu. Okazuje się jednak, że wspomniany kształt kolumn nie jest jedynie powiązany z ich estetyką. Wobec tego, w jaki sposób wpływa on na właściwości akustyczne urządzeń i rozprzestrzenianie dźwięku?
Kształt kolumn – jakie ma on znaczenie w kwestii rozprzestrzeniania dźwięku?
Dla większości z nas kształt kolumn może znacznie urozmaicić aranżację istniejącą w danym pomieszczeniu. Jednak dla ich producentów, zabiegi takie jak pochylanie ścianek, różnorodne załamania czy skosy, mają znacznie poprawić jakość wydobywającego się dźwięku. Przede wszystkim różnorodne „udoskonalenia” w konstrukcji kolumn głośnikowych mogą mieć wpływ na:
- redukcję szumów;
- rozpraszanie modów pomiędzy ściankami;
- właściwości akustyczne;
- kierunkową charakterystykę całego zestawu.
Właśnie z wyżej wymienionych powodów, producenci bardzo chętnie skłaniają się w stronę zabiegów zmieniających kształt kolumn. Z perspektywy przeciętnego użytkownika kolumn, warto podkreślić, że każda zmiana ich kształtu, pociąga za sobą także zmianę parametrów danego urządzenia.
Konstrukcja i kształt kolumn głośnikowych i ich wpływ na właściwości akustyczne
Co do zasady, każdy producent kolumn głośnikowych chce sprawić, by to właśni jego urządzenia mogły pochwalić się najlepszymi parametrami i właściwościami akustycznymi. Nic więc dziwnego, że obecnie na rynku znajdziemy maksymalnie zróżnicowaną gamę kolumn, które wyróżniają się – niekiedy zaskakującym – kształtem. Okazuje się jednak, że rozmaite formy mają znaczny wpływ na wspomniane już właściwości akustyczne całego zestawu. Różne załamania czy pochylenia mogą znacznie poprawić strukturę drgań ścianek, dzięki czemu dźwięk może być rozpraszany w sposób równomierny. Dodatkowo warto podkreślić, że zmiany kształtu ścianek kolumn głośnikowych mogą mieć także wpływ na zminimalizowanie wszelakich zniekształceń fazowych.
Rozwiązania konstrukcyjne w kolumnach głośnikowych – dlaczego warto je rozważyć?
Wspomniane już zostało, że do tej pory, wszelakie rozwiązania konstrukcyjne, stosowane przez producentów kolumn głośnikowych, były rozpatrywane przez nas głównie w kwestiach estetycznych. Okazuje się jednak, że są one jednym z elementów znacznie większej całości, którą jest cały zestaw audio. To właśnie kształt kolumn głośnikowych będzie miał największy wpływ na ich właściwości akustyczne, a także na sposób, w jaki rozprzestrzeniają one dźwięk. Z pewnością jednym z najlepszych rozwiązań konstrukcyjnych jest zastosowanie elementów o skośnej i zakrzywionej budowie. Dzięki nim można albo zoptymalizować albo zredukować rezonansy, a także wyrównać głośniki pod względem czasowym. Warto więc mieć to na uwadze, a z pewnością uda się nam wybrać najlepszy zestaw kolumn na własny użytek.