Oświetlenie w ogrodzie jest niemal tak samo ważne, jak właściwy dobór roślin. To właśnie ono tworzy klimat, zapewnia bezpieczeństwo i sprawia, że możemy przyjemnie spędzać czas na świeżym powietrzu także po zmroku. Jak dobrać właściwe lampy do ogrodu? Czym kierować się podczas podejmowania decyzji? Kiedy zdecydować się na lampy solarne, a gdzie lepiej zainstalować lampy zasilane prądem? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, koniecznie czytaj dalej.

Lampy solarne w ogrodzie – gdzie się sprawdzą?

Popularność lamp solarnych z roku na rok rośnie. Nie bez powodu. W niemal każdym sklepie ogrodniczym znajdziesz ich szeroki wybór. Mnogość wzorów i rozmiarów zachęca do zakupu. Są one także bardzo proste w montażu. Lampy solarne do pracy potrzebują jedynie światła słonecznego. Ładują się przez cały dzień, aby uruchomić się automatycznie po zmroku. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się lampy solarne o coraz większej mocy, które są nie tylko dobrym źródłem światła, ale także mogą świecić przez wiele godzin.

Najczęściej lampy solarne są montowane w ogrodach wzdłuż ścieżek. To dobry sposób na oświetlenie, które pozwala poruszać się bezpiecznie po ogrodzie także wieczorem czy w nocy. Ich montaż jest dziecinnie prosty. Większość lamp ma szpikulec pozwalający na łatwe wbicie ich w ziemię. Następnie wystarczy jedynie włączyć tryb pracy i gotowe. Włącznik w większości modeli znajduje się we wnętrzu.

Niewielkie lampy solarne można kupić już za kilka złotych. Te o większej mocy czy bardziej designerskich kształtach są zazwyczaj nieco droższe, jednak brak konieczności montowania całej instalacji elektrycznej oraz, mimo wszystko relatywnie niskie koszty samych lamp, zachęcają do skorzystania z tej opcji.

Małe lampki solarne – zastosowanie

Najmniejsze lampki solarne często traktowane są nie tyle jako źródło światła, co dekoracja ogrodu. Często można spotkać się je wbite w doniczki z roślinami bądź w sąsiedztwie drzew czy innych ozdób ogrodowych. Taka mała lampa solarna raczej nie oświetli dużej powierzchni, za to z pewnością stworzy niepowtarzalny klimat, który sprawi, że spędzanie czasu w ogrodzie po zmierzchu będzie jeszcze przyjemniejsze.

Girlandy świetlne

Ciekawym sposobem na udekorowanie ogrodu są także girlandy świetlne. To zazwyczaj niewielkie lampki połączone w długi łańcuch. Powieszone pojedynczo dają delikatne, przyjemne światło. Ułożone w regularnych odstępach mogą z powodzeniem zastąpić dużą lampę. Niektóre girlandy wymagają zasilania elektrycznego, choć coraz częściej spotykane są te wyposażone w baterię solarną. To także doskonały sposób na dekorację świetlną na balustradach. Idealnie sprawdzą się na tarasach lub balkonach.

Oświetlenie ogrodu zasilane prądem

Choć lampy solarne w wielu przypadkach wyparły lampy zasilane elektrycznie, niezmiennie są one obecne w wielu ogrodach i na tarasach. Ich popularność nie spada. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. ich trwałość i niezawodność.

Lampy solarne dają zwykle delikatne światło, którego intensywność i trwałość jest zależna m.in. od ilości promieni świetlnych dostarczonych w ciągu dnia. Oświetlenie elektryczne świeci niezależnie od warunków pogodowych, a światło może rozjaśnić dużą przestrzeń np. cały podjazd czy podwórko.

Koszt instalacji oświetlenia elektrycznego i późniejszej eksploatacji jest wyższy, jednak warto zamontować je wszędzie tam, gdzie potrzebujemy niezawodnego oświetlenia. Przykładem takich miejsc może być wejście do domu, podjazd czy okolice garażu. Tego typu lampy ogrodowe często wyposażone są w fotokomórkę, dzięki której zapalają się one automatycznie, zawsze po wyczuciu ruchu. W ten sposób nie tylko zyskujesz pewne źródło światła, ale także oszczędzasz pieniądze.

Sprawdź ofertę lamp zewnętrznych w OBI >>

Lampy ogrodowe wiszące

W ogrodach, a zwłaszcza w przydomowych altanach czy na tarasach można spotkać się także z lampami wiszącymi. Montuje się je zazwyczaj w zadaszonych miejscach, które muszą być dobrze doświetlone ze względu na ich specyficzny charakter. Odpowiednio dobrana lampa nie tylko doda charakteru altanie, ale także sprawi, że będzie można miło spędzać czas na zewnątrz do późnych godzin nocnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście + 13 =

Poprzedni wpis Jak funkcjonalnie i przytulnie urządzić salon?
Następny wpis Systemy audiowizualne: Nowa era współczesnej komunikacji