Odpady budowlane nie mogą trafić do śmietników komunalnych, dlatego każda osoba planująca remont powinna zastanowić się nad sposobem ich bezpiecznej utylizacji. Takie postępowanie dotyczy zarówno osób prywatnych, jak i firm, które ze względu na rodzaj wykonywanej działalności wytwarzają gruz lub inne śmieci poremontowe. Co zrobić z odpadami budowlanymi po remoncie i jak je prawidłowo zagospodarować?
Jak utylizować odpady budowlane?
Fragmenty betonowych konstrukcji, pokruszone cegły, ceramika budowlana i pozostałości różnych materiałów budowlanych to szczególny rodzaj odpadów. Przed przekazaniem ich do utylizacji lub recyklingu należy je odpowiednio zabezpieczyć. Odpady budowlane według przepisów prawa nie mogą znaleźć się w koszu razem z odpadami pochodzącymi z gospodarstwa domowego i wymagają specjalnego sposobu postępowania. Co zrobić z gruzem po remoncie?
Jednym z rozwiązań jest przekazanie odpadów gminie w miejscu zwanym PSZOK (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). W obrębie gmin znajduje się minimum jeden taki punkt, gdzie mieszkańcy mogą samodzielnie dostarczyć różne odpady budowlane wytworzone w trakcie remontu lub budowy. Niestety nie zawsze taka opcja się sprawdza, ponieważ wybrane PSZOK-i ustalają limity ilościowe, a transport odpadów należy zorganizować się samodzielnie.
Wygodniejszym sposobem jest skorzystanie z usług firm profesjonalnie zajmujących się odbiorem odpadów budowlanych. Na terenie Wrocławia i okolic działa Skiprex – dostawca kontenerów na gruz i śmieci poremontowe, który specjalizuje się w odbiorze tzw. odpadów trudnych. Więcej na temat działalności firmy i dokładnego zasięgu działania firmy można przeczytać na stronie: https://skiprex.com/.
Wynajem kontenerów na gruz
Kontener na odpady zamówiony w trakcie remontu pozwala pozbyć się gruzu sprawnie i w zgodzie z prawem. Pojemniki dostępne na wynajem są przeznaczone do składowania wybranego rodzaju odpadów budowlanych, dzięki czemu niektóre grupy śmieci, np. gruz czysty mogą w większości zostać poddane recyklingowi. Firma zapewnia kontener i zajmuje się jego odbiorem – następnie przekazuje odpady do zakładu odpowiadającego za ich bezpieczne przetwórstwo.
Zamówienia na kontener można składać telefonicznie, wygodnie ustalając szczegóły realizacji zlecenia m.in. termin dostawy, czas wynajmu oraz termin odbioru odpadów. Cały proces przebiega zgodnie z przepisami Ustawy o odpadach oraz według wymagań ewidencji BDO. Skiprex świadczy usługi dla klientów prywatnych oraz firm, a rodzaj i wielkość kontenera można dopasować do skali prac oraz remontowych potrzeb.
Jaki rodzaj kontenera wybrać?
Kontenery w Długołęce na wynajem w ofercie Skiprex dostępne są w różnych wariantach pojemnościowym. Najkorzystniejszym rozwiązaniem przy niewielkim remoncie w domu jest wybór pojemnika gromadzącego od 2,5 m³ do 10 m³ odpadów. Firmy, które w ramach swojej działalności wytwarzają odpady budowlane, również mogą skorzystać z usługi wynajmu kontenerów na potrzeby większych prac remontowych. W ramach obsługi klientów firmowych Skiprex dostarcza kontenery gromadzące nawet do 36 m³ gruzu.
Zalety korzystania z usług firmy zewnętrznej
Wybór firmy specjalizującej się w gospodarowaniu odpadami budowlanymi to najwygodniejsze rozwiązanie przy planowaniu prac remontowych prowadzących do powstania dużej ilości odpadów. Wśród zalet warto wymienić m.in. brak konieczności organizowania własnego transportu dla odpadów, odpowiednie zabezpieczenie śmieci po remoncie i brak możliwości otrzymania mandatu. Niewiele osób wie, że zgodnie z polskim prawem składowanie odpadów budowlanych na posesji grozi karą finansową w wysokości 150 złotych. Jeszcze większe koszty mogą dotknąć osoby, które próbują pozbyć się gruzu na własną rękę. Za nielegalne składowanie śmieci poremontowych w lesie lub innym niedozwolonym miejscu można otrzymać grzywnę w kwocie od 20 do 5 000 złotych.