Wyrzucanie odpadów remontowo-budowlanych do zwykłych śmietników komunalnych jest surowo zabronione i zagrożone wysokimi karami. Aby wyrzucić je zgodnie z prawem, należy wynająć specjalny kontener lub – przy mniejszej ilości śmieci – dostarczyć je do PSZOK-a, czyli gminnego punktu odbioru. Jak skutecznie pozbyć się kłopotliwych odpadów?

Na jakie odpady potrzebny jest kontener?

Specjalny pojemnik będzie potrzebny na wszystkie odpady inne niż komunalne, zgromadzone w większych ilościach. Są to między innymi:

 • gruz (fragmenty różnego typu konstrukcji z betonu, cegieł, pustaków, ceramika budowlana),
 • gabaryty (duże przedmioty bez elektroniki, np. kabiny prysznicowe, fotele, kanapy, regały),
 • armatura sanitarna – zlewy, baterie, fragmenty rur,
 • zużyty sprzęt elektroniczny – komputery, telewizory, również sprzęty AGD, takie jak lodówki, czy piekarniki.
 • kleje, farby, lakiery i inne substancje potencjalnie niebezpieczne,
 • ziemia, piasek, żwir, odpady zielone różnego typu,
 • i inne.

Tego rodzaju odpadów nie wolno wyrzucać do „zwykłych” przydomowych śmietników. Muszą być one składowane i utylizowane na specjalnych zasadach (co obejmuje ich sortowanie, procesy odzysku, neutralizację, itd.). Firmy transportowe oraz maszyny na liniach sortujących odpady komunalne nie są przystosowane do odpadów budowlanych, dlatego jeśli się takie odpady się tam znajdą, ich odzysk będzie albo utrudniony, albo całkowicie niemożliwy.

Co zrobić z odpadami? 

Aby legalnie pozbyć się odpadów innych niż komunalne, można:

 • dostarczyć śmieci do PSZOK-a, czyli gminnego punktu zbiórki odpadów,
 • wynająć kontener od lokalnej firmy.

PSZOK to dobre rozwiązanie jedynie w przypadku niewielkiej ilości odpadów. Punkty wyznaczają limity odbioru, których nie można przekroczyć. Zebrane odpady trzeba również przywieźć tam i rozładować samodzielnie – w przypadku odpadów budowlanych to zwykle bardzo trudne i kosztowne.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajęcie kontenera od firmy, która zajmuje się gospodarką odpadami w naszej okolicy, Taka usługa nie jest droga, a potrzebny pojemnik zostaje dostarczony pod drzwi i odebrany w umówionym terminie.

Gdzie wynająć kontener na odpady?

Wywóz gruzu w Żaganiu oferuje firma EKO-LOGIS. Przedsiębiorstwo działa również w wielu innych miejscowościach na terenie województwa lubuskiego oraz całej południowo-zachodniej Polski. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://eko-logis.com.pl/.

Aby zamówić kontener, wystarczy zadzwonić na podany numer lub wypełnić krótki formularz na stronie internetowej. Pojemnik jest zwykle dostarczany jeszcze tego samego dnia (lub też we wskazanym przy zamówieniu terminie). Kontener można łatwo dopasować do potrzeb. Składając zamówienie, możemy określić:

 • Pojemność kontenera – od 2,5 do nawet 36 m³ (większe rozwiązania są dedykowane firmom budowlanym, prowadzącym duże inwestycje).
 • Rodzaj kontenera – dużą popularnością cieszą się kontenery na odpady zmieszane, w których można umieszczać większość typowych odpadów remontowo-budowlanych. Możliwe jest także zamówienia pojemnika na konkretny rodzaj śmieci (np. gruz, materiały izolacyjne lub gabaryty).

W przypadku wątpliwości odnośnie potrzebnego rozwiązania zamówienie można skonsultować z obsługą klienta podczas składania zamówienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 15 =

Poprzedni wpis Jak wybrać lampę stołową?
Następny wpis Jak bezpiecznie i sprawnie pozbyć się gruzu po remoncie?