Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Rodzic płacący alimenty na rzecz dziecka nie robi mu prezentu, ale wypełnia jeden ze swoich podstawowych obowiązków. Dlatego wówczas, gdy ten obowiązek jest zaniedbywany lub niewypełniany, nie należy zwlekać, ale warto od razu przystąpić do działania mającego na celu odzyskanie zadłużenia alimentacyjnego. Aby to uczynić, należy napisać pozew o alimenty. Jak to zrobić?

Kiedy napisać pozew o alimenty?

Prawnik Warszawa zajmujący się sprawami rodzinnymi coraz częściej staje przed koniecznością rozwiązania problemów z rodzicem niepłacącym alimentów. Choć warto pamiętać, że obowiązek alimentacyjny obejmuje nie tylko dostarczanie dziecku środków utrzymania – najczęściej w postaci wpłaty na jego rzecz w każdym miesiącu określonej sumy – ale również środków utrzymania. Jednak w praktyce sprawy o alimenty sprowadzają się właśnie do pieniędzy, a więc do tego, ile rodzic powinien płacić na dziecko i co zrobić, aby odzyskać te środki.

Nigdy nie warto zwlekać z dochodzeniem zaległości alimentacyjnych. Jeżeli rodzic zaprzestaje płacenia alimentów lub nie reguluje ich w ustalonej wysokości, należy jak najszybciej rozpocząć sprawę przed sądem. Pozew o alimenty można złożyć także w przypadku konieczności podwyższenia ich wysokości. W końcu alimenty muszą pozwolić na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, te z kolei zmieniają się wraz z jego wiekiem, pogorszeniem się stanu zdrowia bądź z koniecznością pokrycia jakiś nieprzewidzianych wydatków.

Z czego musi się składać pozew o alimenty?

Pozew o alimenty musi składać się z żądania i z jego uzasadnienia. Należy w tym także podać dane powoda i pozwanego oraz wskazać sąd, do którego kierowany jest pozew. Szczegółowa treść żądania i uzasadnienia zależy od rodzaju sprawy. Jeżeli chodzi o odzyskanie zaległych alimentów, trzeba jasno wykazać jaka jest wysokość zaległości, od kiedy rodzic zaprzestał płatności alimentów oraz do regulowania jakiej sumy w każdym miesiącu był zobowiązany. Od zaległych alimentów można także zażądać odsetek.

Natomiast przy domaganiu się podwyższenia alimentów należy udowodnić, w jaki sposób zwiększyły się potrzeby dziecka od czasu, gdy po raz ostatni ustalano wysokość alimentów. Sądy najczęściej stoją na stanowisku, że im starsze dziecko, tym większe ma potrzeby. Należy przy tym uwzględnić całokształt sytuacji dziecka, a więc jego wiek, stan zdrowia czy uczęszczanie do szkoły. Im lepiej zostaną udokumentowane wydatki na dziecko, tym większa szansa na to, że sąd zgodzi się na podwyższenie alimentów od rodzica. W końcu rodzice powinni uczestniczyć w utrzymaniu dziecka w równych częściach.

Kancelaria od spraw alimentacyjnych

Przy przygotowaniu pozwu i przeprowadzeniu całej sprawy alimentacyjnej może pomóc kancelaria Warszawa jest miastem, w którym działają kancelarie wyspecjalizowane w sprawach rodzinnych, a w tym także w dochodzeniu należności alimentacyjnych. Wsparcie adwokata zajmującego się takimi sprawami może być wręcz nieocenione i często znacznie przybliża perspektywę wygranej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 4 =

Poprzedni wpis Czy jednoosobowej działalności gospodarczej przyda się biuro rachunkowe?
Następny wpis 5 zasad wywozu gruzu!