Samo sformułowanie „jednoosobowa działalność gospodarcza” może sugerować, że wszystko będziesz musiał zrobić sam. Na szczęście w praktyce tak to nie wygląda. Różnego rodzaju zadania można spokojnie powierzyć firmom zewnętrznym. Dzisiaj w tym kontekście przyjrzymy się tematowi księgowości.

Rozliczenie z odpowiednimi urzędami to obowiązek każdego przedsiębiorstwa, zarówno wielkiej firmy jak i jednoosobowej działalności. Można to zrobić samodzielnie, można zatrudnić księgową, a można również powierzyć to zadanie biuru rachunkowemu. Wiadomo, że zatrudnienie na pełen etat księgowej, w przypadku zdecydowanej większości jednoosobowych firm nie ma sensu. Czy w takim razie warto zabrać się za to samemu czy jednak powierzyć specjalistom?

Za samodzielnym prowadzeniem księgowości przemawiają dwie kwestie. Po pierwsze nic Cię to nie kosztuje (oczywiście oprócz straty czasu), a po drugie masz 100% kontroli nad wszystkimi sprawami związanymi z finansami i ich rozliczeniem.

Z kolei powierzenie prowadzenia księgowości biuru rachunkowemu ma kilka oczywistych zalet. Przede wszystkim oszczędzi Ci to konieczności zapoznania się z przepisami dotyczącymi wszelkiego rodzaju rozliczeń, a także śledzenia na bieżąco wszystkich zmian w polskim prawie. Oddając księgowość w ręce specjalistów, pozbywasz się także pełnego ciężaru odpowiedzialności, który spoczywa na Tobie w przypadku błędów popełnionych w rozliczeniach finansów.

Kolejna zaleta takiego rozwiązania, to zaoszczędzony czas. Wszystkie godziny, które musiałbyś poświęcić na zadania księgowe, będziesz mógł wykorzystać na zadania ściśle związane ze swoją działalnością. Biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku małych przedsiębiorstw, koszt biura rachunkowego jest stosunkowo niski, takie rozwiązanie może być po prostu bardziej opłacalne. Dzięki współpracy z biurem rachunkowym otrzymujesz dodatkowo dostęp do specjalistów, z którymi w razie wątpliwości możesz się zawsze skontaktować.

Tekst powstał razem z działającym na Śląsku biurem rachunkowym Percentum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście − 11 =

Poprzedni wpis Jakie podstawowe wyposażenie powinna zawierać pieczarkarnia?
Następny wpis Jak napisać pozew o alimenty?