Planujesz remont, rozbiórkę lub budowę i zastanawiasz się, jak składować oraz utylizować gruz, by nie narazić się na sankcje? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poznaj 5 kluczowych zasad związanych z usuwaniem odpadów budowlanych z posesji i przekonaj się, że ich legalny wywóz nie musi być skomplikowany ani kosztowny.

Zasady wywozu gruzu – o tym musisz pamiętać

Nawet drobne prace remontowe, nie wspominając o wyburzeniach domów czy poważnych przebudowach, potrafią wygenerować spore ilości starych materiałów budowlanych. Przestrzegając poniższych zasad wywozu i składowania gruzu, masz pewność, że odpadów z budowy pozbywasz się w sposób bezpieczny, zgodny z prawem i bez szkody dla środowiska. Sprawdź, na co zwracać szczególną uwagę!

1. Gruz to nie odpad komunalny

Odpadów poremontowych pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać w koszach na śmieci „domowe”. W myśl ustawy o odpadach z 2012 roku gruz nie zalicza się do odpadów komunalnych, dlatego, nawet jeśli uiszczasz opłatę śmieciową na rzecz gminy, nie uwzględnia ona odbioru starych materiałów budowlanych.

2. Gruz musi być odpowiednio przechowany

Kolejną zasadą bezpiecznego obchodzenia się z odpadami budowlanymi jest ich bezpieczne przechowywanie. Gruz powinien być magazynowany wyłącznie w przeznaczonych do tego pojemnikach, workach lub kontenerach. Pod żadnym pozorem nie należy składować go luzem – nawet na terenie własnej działki. Jeśli chcesz zamówić kontener na gruz Łomianki są miastem, w którym możesz skorzystać z usług firmy BYŚ, od lat zajmującej się odbiorem tego rodzaju odpadów.

3. Gruz podlega recyklingowi

Trafiający na wysypiska odpad podlega segregacji, a następnie odzyskowi. Czysty gruz może być kruszony i przetwarzany, natomiast wykorzystanie zanieczyszczonych frakcji wymaga dodatkowego oczyszczenia. Sposobów jego zagospodarowania jest wiele – jednym z nich jest produkcja kruszywa, znajdującego zastosowanie przy budowie dróg czy produkcji betonu.

4. Gruz jest odpadem niebezpiecznym

Ze względu na zawartość substancji mogących skazić glebę lub powietrze, spory ciężar oraz ostre krawędzie, gruz traktowany jest jako odpad niebezpieczny. Właśnie z tego powodu nie powinien być magazynowany na działkach czy posesjach, nawet jeśli stanowią one własność inwestora.

5. Odpadów budowlanych nie wolno wywozić do lasu!

Pod żadnym pozorem nie wywoź odpadów budowlanych do lasu, na pole lub inne dzikie wysypiska! Takie działanie nie tylko szkodzi planecie i przyczynia się do zanieczyszczenia krajobrazu, ale także grozi wysokim mandatem karnym – nawet w kwocie 5000 zł.

Legalny wywóz gruzu w Łomiankach i okolicach

Wiesz już, jak legalnie przechowywać i pozbywać się gruzu z posesji oraz czego nie należy robić ze starymi materiałami budowlanymi. Jeśli zastanawiasz się, ile zapłacisz za kontener na odpady cena usługi może pozytywnie Cię zaskoczyć. Firmy, które zajmują się tym zawodowo, oferują szeroką gamę pojemników o zróżnicowanych wymiarach i objętościach. Dzięki temu możesz z dużą precyzją dostosować pojemność kontenera do indywidualnych potrzeb i nie przepłacać za legalne pozbycie się gruzu z Twojej posesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × dwa =

Poprzedni wpis Jak napisać pozew o alimenty?
perfumy jak przechowac Następny wpis Tanie zamienniki perfum do 30 zł