Logopedia jest rozwojowa dziedziną zarówno wiedzy, jak i działania specjalistycznego. Rośnie bowiem świadomość przyczyn problemów z mową, w tym z jej rozwojem. W związku z tym potrzeba coraz więcej logopedów, aby wszystkie osoby dotknięte problemami z mową miały szansę na odpowiednią terapię pod bacznym okiem specjalisty. Logopedów potrzeba zarówno w poradniach państwowych, jak i prywatnych.
W czym pomaga logopeda?
Jeszcze stosunkowo niedawno logopeda był kojarzony przede wszystkim z korektą wad wymowy. Tymczasem specjalista ten pomaga także w samym rozwoju mowy, gdy jest on niewystarczający, opóźniony lub gdy wcale go nie ma (różnego rodzaju afazje).
Liczba pacjentów takich specjalistów wzrasta i chodzi zarówno o osoby dorosłe, jak i dzieci oraz młodzież. Oznacza to, że potrzeba sporej liczby logopedów; niestety w niewielu miejscach można liczyć na to, że wizyty w państwowych placówkach będą odbywać się wystarczająco często. Brakuje nie tylko pieniędzy, ale i samych specjalistów. Z pomocą przychodzą gabinety prywatne, ale też w niewystarczającej ilości.
Logopedia ma przyszłość
W związku z ciągłym wzrostem zapotrzebowania na konsultacje logopedyczne, wiele osób myśli o otwarciu własnego salonu logopedycznego. Aby zrealizować ów zamiar, trzeba nie tylko postarać się o odpowiedni lokal, firmowe konto bankowe i obsługę oraz pozostałą otoczkę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej. Równie istotne, o ile nie ważniejsze będzie zatrudnienie osób z odpowiednimi kompetencjami lub samodzielne ich zdobycie. W zawodzie logopedy nie mogą bowiem pracować przypadkowe osoby.
Kto może zostać logopedą?
Pierwszą możliwością jest ukończenie studiów I lub II stopnia o specjalności logopedia (czyli uzyskanie tytułu licencjata albo magistra). Jeśli natomiast o pracy w roli logopedy myśli osoba, która ukończyła studia w innym kierunku i ma tytuł magistra, odpowiednim rozwiązaniem dla niej będzie logopedia studia podyplomowe. Proponuje je sporo uczelni wyższych, więc ze znalezieniem tej najbliższej swojego miejsca zamieszkania nie powinno być problemu.
Jak pogodzić studia podyplomowe z aktualną pracą i życiem rodzinnym?
Co jednak, gdy mieszka się w mieście, w którym nie ma uczelni wyższej proponującej studia podyplomowe z logopedii albo nie mając zbyt dużo czasu z racji aktualnej pracy i życia rodzinnego? Wtedy odpowiednim rozwiązaniem będą studia podyplomowe prowadzone online. Na taką opcję decyduje się coraz więcej uczelni wyższych, przynajmniej jeśli chodzi o część proponowanych kierunków podyplomowych. Na uwagę zasługuje tu choćby Collegium Balticum Akademia Nauk Stosowanych, które prowadzi zajęcia w 100% zdalnie. To świetne rozwiązanie dla zapracowanych osób, które chcą albo poszerzyć swoje kwalifikacje zawodowe albo wręcz je zmienić.
Dlaczego studia logopedyczne się opłacają?
Niezależnie, czy ktoś już kiedyś studiował ten kierunek, czy już w wieku dorosłym zainteresowała go logopedia studia podyplomowe nigdy nie będą stratą czasu pod żadnym względem. To zestaw wartościowych zajęć, dzięki którym uczestnicy studiów zdobywają widzę niezbędną do prowadzenia terapii logopedycznej. A logopedzi są i będą potrzebni i to w coraz większej liczbie.
Zawód ten wymaga oczywiście ciągłego uzupełniania wiadomości oraz zainteresowania nowościami, jednak studia podyplomowe z tej dziedziny dają solidne podstawy do dalszego rozwoju w roli logopedy.
Odpowiedni personel i własne wykształcenie kierunkowe to podstawa, gdy ktoś myśli o założeniu własnego salonu logopedycznego. Dopiero teraz można przystąpić do założenia firmy i znalezienia odpowiedniego lokum.
https://www.cb.szczecin.pl/tryb-studiow/studia-podyplomowe/studia-nauczycielskie/logopedia/