Prowadzenie firmy wymaga nie tylko dobrego pomysłu na biznes, ale także znajomości księgowości chociaż w podstawowym zakresie. Już początkowy wybór rodzaju prowadzonej działalności będzie miał wpływ na późniejsze opodatkowanie i sposób rejestrowania przychodów oraz rozchodów. Jedną z metod dostępnych dla przedsiębiorców jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów. Czym jest zatem KPiR i kto może ją prowadzić?

Na czym polega prowadzenie księgi przychodów i rozchodów?

Księga przychodów i rozchodów to uproszczony system ewidencjonowania operacji gospodarczych dokonywanych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Jest to najprostsza z dostępnych metod rozliczania firmy z przychodów i wydatków. W KPiR rejestruje się operacje takie jak: przychody ze sprzedaży towarów lub usług, poniesione koszty związane z wydatkami w ramach prowadzenia działalności (zakup sprzętu biurowego, części w warsztacie samochodowym, inwestycja w szkolenia pracowników) czy zakupy towarów handlowych. Prowadzenie KPiR jest niezbędne do ustalenia dochodów lub straty i obliczenia należnego podatku. Tego rodzaju ewidencja może być prowadzona zarówno w formie elektronicznej, jak i tradycyjnej – papierowej z zachowaniem poprawnego oznaczenia stron. Jeśli chcesz prowadzić KPiR na bieżąco zgodnie z obowiązującym prawem zwróć się do biura rachunkowego w Warszawie https://anowak.com.pl/biuro-rachunkowe-warszawa/, w którym specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i zajmą się założeniem księgi przychodów i rozchodów dla Twojej firmy. KPiR można założyć od 1 stycznia lub zakładając działalność w trakcie roku podatkowego.

Kto ma możliwość prowadzenia księgi przychodów i rozchodów?

Ten rodzaj ewidencji przychodów i wydatków skierowany jest przede wszystkim do niewielkich przedsiębiorców. KPIR mogą prowadzić:

  • przedsiębiorcy, którzy rozliczają się za pomocą podatku liniowego lub zgodnie ze skalą podatkową na ogólnych zasadach,
  • właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej,
  • prowadzący spółki jawne lub cywilne, spółki partnerskie, przedsiębiorstwa w spadku,
  • właściciele firm, których przychody ze spółki lub przychody netto bez VAT z działalności nie były w poprzednim roku wyższe niż 9 188 200 złotych (tacy przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia tzw. pełnej księgowości).

Jakie pozycje obejmuje KPiR?

W KPiR znajdują się wpisy dotyczące:

  • przychodów,
  • zakupu towarów handlowych,
  • zakupu podstawowych materiałów i wyposażenia,
  • wydatków związanych z prowadzeniem działalności,
  • kosztów prac badawczo-rozwojowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − czternaście =

Poprzedni wpis Reklama firmy z InPost – zobacz, jak skutecznie reklamować biznes
Następny wpis Wydarzenia z ostatniej chwili – Żoliborz Warszawa: To mogłeś przeoczyć