Pojawienie się w pomieszczeniu grzyba to przykra informacja. Oznacza ona konieczność jak najszybszego działania. Jak pokonać grzyba i nieprzyjemny zapach? Okazuje się, że dużą skuteczność wykazuje ozonowanie pomieszczeń. Na czym polega ta metoda i kiedy warto ją stosować? Dlaczego pozbycie się grzyba jest tak istotne? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Dlaczego trzeba się pozbyć grzyba?
Grzyb w budynku to dosyć powszechne zjawisko. Pojawia się on z powodu wilgoci, która zalega w szczelinach czy też osiada na ścianach. Wilgoć może być efektem niesprawnej wentylacji, zalania czy też podciągania wód gruntowych. Niezależnie od przyczyny powstania grzyba, trzeba jak najszybciej przeprowadzić ozonowanie pomieszczeń, aby uniknąć naprawdę przykrych konsekwencji.
Sam w sobie grzyb nie stanowi dużego zagrożenia. Co innego jednak jego zarodniki. Odrywają się one od grzybni i zawieszają w powietrzu. Nie widzimy ich, jednak je wdychamy, co może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Otóż zarodniki grzybów wywołują poważne problemy z oddychaniem. Co więcej, mogą też zagrażać zdrowiu układu krążenia. Poza tym argumentem za jak najszybszym ozonowaniem pomieszczeń, w których pojawił się grzyb, powinien być też bardzo nieprzyjemny zapach unoszący się w powietrzu.
Na czym polega ozonowanie pomieszczeń?
Obecnie jedną z najpopularniejszych metod walki z grzybem jest ozonowanie pomieszczeń. Cząsteczki ozonu bardzo łatwo się utleniają, co oznacza zdolność przyłączania się do większości innych cząsteczek, a ostatecznie skutkuje neutralizacją szkodliwej cząsteczki – w tym przypadku zarodnika grzyba. W ten sposób zlikwidowane zostaje zarówno zagrożenie dla zdrowia, jak i nieprzyjemny zapach.
Warto mieć na uwadze że dzisiaj ozonowanie pomieszczeń znajduje również wiele innych zastosowań. Warto stosować je w domach alergików, aby pozbyć się roztoczy i innych alergenów. Co więcej, ozonowanie doskonale radzi sobie z bakteriami i wirusami.