Księga przychodów i rozchodów to podstawowy dokument, którego wypełnienie jest obowiązkiem wielu przedsiębiorców. Niektórzy decydują się prowadzić księgę samodzielnie, inni zlecają to księgowym. Dlaczego lepiej, aby zajęło się tym biuro rachunkowe lub księgowe? Odpowiadamy!

Księga przychodów i rozchodów – co to i kto musi ją prowadzić?

Zanim wyjaśnimy, czemu to właśnie biuro rachunkowe powinno prowadzić księgę przychodów i rozchodów, warto abyśmy wytłumaczyli, czym ona jest. Otóż mowa o dokumencie, stanowiącym ewidencję wszystkich przychodów oraz wydatków firmy. Jest to zestawienie dokumentujące finanse. Kto musi prowadzić księgę przychodów i rozchodów? Zobligowani są do tego prawie wszyscy przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Mowa o tych, którzy zdecydowali się na rozliczanie podatku na zasadach ogólnych lub płacą podatek liniowy. Ponadto prowadzenie księgi przychodów i rozchodów to obowiązek spółki partnerskiej, cywilnej i jawnej, prowadzonej przez osobę fizyczną.

Biuro rachunkowe, czyli dokładnie i zgodnie z prawem

Nawet w niewielkich firmach liczba transakcji, które trzeba uwzględnić w księdze przychodów i rozchodów, może przyprawić o zawrót głowy. W większych spółkach mowa o setkach transakcji. Jednocześnie nie można zapominać o złożoności prawnej kwestii podatkowych, w tym podatku dochodowego i VAT. Różne wysokości podatków, czy możliwość odliczania od podatku transakcji, ale tylko niektórych – to tylko dwie z wielu kwestii trudnych do ogarnięcia dla laika. Dlatego też najlepiej, aby to biuro rachunkowe zajęło się prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów. Fachowcy z takiego biura wiedzą doskonale, jak zapisać każdą transakcję oraz jakie obliczenia wykonać.

Księgowy posiada wiedzę umożliwiającą mu wypełnianie księgi przychodów i rozchodów dokładnie, i przede wszystkim, zgodnie z prawem. Przepisy często się zmieniają, przez co w przypadku laika istnieje duże ryzyko złamania prawa nawet przez przypadek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × cztery =

Poprzedni wpis Grzyby i nieprzyjemny zapach? Na pomoc ozonowanie!
Następny wpis Wózki widłowe do obsługi dużych hal – korzyści z użytkowania